Amerika Birleşik Devletleri, vatandaşlarının yurt dışındaki seyahatlerini daha güvenli kılmayı amaçlayan seyahat uyarıları metinlerini güncelledi ve dünya ülkelerinin yüzde 80’ini “Covid-19 açısından yüksek riskli” ilan etti. “Level 4” (4’üncü Düzey) risk kae yükseltilen ve “seyahat etmeyin” denilen ülkeler arasında Almanya, Fransa, İspanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye de var. ABD Salgın Kontrol ve Önleme Dairesi değerlendirmeleri paralelinde hazırlanan seyahat uyarısında Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinin bazı kesimleri ayrıca terörizm uyarısı da yer aldı.

Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin hemen hemen tamamı ABD’nin Level 4’e yükseltilen yani “seyahat etmeyin” dediği ülkeler arasında yer aldı. Avrupa’daysa Covid-19 nedeniyle seyahat edilmemesi gerektiği söylenen ülkeler arasına Almanya, Fransa, Rusya, İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Belçika, Avusturya gibi belli başlı merkez ülkeler de eklendi.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın güncellediği seyahat uyarılarında görece daha düşük riskli ülkeler arasında Avustralya, Yeni Zelanda, Fiji gibi Pasifik ülkeleriyle Japonya, Güney Kore, Çin, Hong Kong bulunuyor. Türkiye ise güncel uyarılarda Level 4 yani yüksek riskli ülkeler arasında gösteriliyor.

Bakanlık uyarısında “Salgın Kontrol ve Önleme Dairesi Türkiye’deki çok yüksek Covid-19 vaka sayısı nedeniyle bu ülke için 4’üncü Düzey Seyahat Sağlık Uyarısı yayınlamıştır” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan uyarı metninde daha önce de yer alan “terörizm tehlikesi” ifadeleri yerini korudu. Metinde Şırnak ve Hakkari illeri vurgulanarak Suriye sınırına 10 kilometre mesafedeki bölgelere gidilmemesi uyarısı yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye için güncel seyahat uyarı metnini şu adreste görebilirsiniz.

Ana görsel: usembassy.gov

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz