ABD’li dev kruvaziyer şirketi 2018’de Türkiye’ye sefer düzenlemeyecek

kruvaziyer turizmi jewel of the seas

Türkiye’de bir türlü sona ermeyen siyasi ve ekonomik istikrarsızlık, bu kez kruvaziyer turizmini vuracak gibi görünüyor. Dünyanın en büyük kruvaziyer gemi şirketlerinden Royal Caribbean International‘güvenlik’ ve ‘siyasi belirsizlik’ gerekçeleriyle gelecek yıl Türkiye’ye sefer yapmayacağını açıkladı.

Bünyesinde Royal Caribbean, Azamara Club Cruises ve Celebrity Cruises gibi gemi tur firmalarını barındıran grup, gelecek yılki takvimde bulunan Kuşadası limanı yerine Yunanistan’ın Rodos ve Mikonos adalarına uğranacağını bildirildi.

Diken’de yer alan habere göre şirketin sözcüsü kararın gerekçesini şöyle açıkladı: “Aldığımız kararlar her zaman yolcularımızın ve mürettebatın güvenliği dikkate alınarak veriliyor. Türkiye’deki değişen durumu yakından takip etmeye devam ederek bu popüler limana geri dönmeyi umut ediyoruz.”

Karar çerçevesinde şirketin Jewel of the Seas adlı dev yolcu gemisi Haziran – Ekim 2018 tarihlerindeki sekiz seferini Türkiye yerine Rodos’a yapacak. Vision of the Seas adlı kruvaziyerse gelecek yıl mayısta yedi defa gelmesi planlanan Kuşadası yerine rotayı şimdi Rodos veya Mykonos’a çevirdi. Royal Caribbean International’ın bünyesindeki dev kruvaziyerler 2015’te 80’i Kuşadası’na olmak üzere Türkiye’ye 135 sefer yaptı.

İki yıldır Kuşadası esnafının sıkıntı yaşadığını söyleyen Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, “Önümüzdeki yıl turizmde iyileşme olur, her şey düzelir diye umutla beklerken, bu haber hiç iyi olmadı. Kuşadası çarşılarında bir kriz vardı, bu krizi daha da arttırır” dedi.

İlginizi çekebilir:

Bu gemiye 45 yaşın üstündekiler alınmıyor!

https://gezzio.com/titanic-gemi-enkazi-denizalti-turlari/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz