Son on yıldır küresel turizm endüstrisinin gelişimine büyük katkılarda bulunan oda/ev/mekan paylaşım platformu Airbnb, 500 milyonuncu konuğunu ağırladı. Şirket kurulduğu 2007 yılından bu yana platformda mekanlarını listeleyip kiralayan ev sahiplerine bugüne kadar toplam 65 milyar dolar para kazandırdı.

Airbnb’den yapılan açıklamaya göre, 2007’den bu yana platformda listelenen ev, oda, çadır, ağaç ev, tekne, karavan, yurt gibi her tür mekanda kalan konuk sayısı önceki gün 500 milyon rakamına ulaştı. Açıklamada ayrıca platformda kayıtlı mekan sayısının 6 milyonu geçtiği, bugün itibarıyla dünyada 1000 şehirde saniyede 6 konuğun Airbnb üzerinde check-in yaptığı belirtildi.

Önceki yıl platforma eklenen, her kentte yerli amatör organizatörlerin gezginlere özel aktiviteler sunduğu Experiences (Deneyimler) uygulaması altında da 25 bin faaliyet listelenmiş durumda. Airbnb ayrıca geçen yıl açılan restoranlar sekmesi altında bazı şehirlerdeki yemek mekanları için değerlendirme ve rezervasyon yapma olanağı da tanımaya başladı.

Dünyada gezginlerin az bütçeyle çok yer gezip görmelerine imkan sağlayan, bugün dünyada paylaşım ekonomisinin en önemli oyuncularından biri olan Airbnb, küresel turizm endüstrisine de bu açıdan çok ciddi katkıda bulunuyor. Daha önce yüksek otel fiyatları yüzünden sık gezemeyen milyonlarca gezgin, ziyaret etmek istedikleri şehirlerde yaşayan ve ek gelir elde etmek isteyen kişilerin odalarını kiralayarak oraları görebiliyor ya da aynı bütçeyle çok daha fazla yer gezebiliyorlar.

İyi ve kazançlı bir Airbnb sayfasının nasıl hazırlandığı da dahil pek çok konuda yayınladığımız önceki Airbnb haberlerine göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

Görseller: Airbnb

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz