Seyahat teknolojileri elbette gezerken hayatımızı kolaylaştırmaya odaklı. Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, kişiselleştirilmiş hizmetler ve elbette robotlar derken lokasyon bazlı hizmetlerden mekan tavsiyelerine, konaklamadan bilet alımına hemen her alanda artık işimiz çok daha kolay ve üstelik daha da kolaylaşmaya ve akıllı otel kavramı standartlaşmaya devam edecek. Yeni bir araştırma, 2060 yılında bir otele adım attığımızda bambaşka özellikler ve sıra dışı hizmetlerle karşılaşacağımızı söylüyor.

Hotels.com ile Global Gelecek Enstitüsü’nün ortak hazırladığı Geleceğin Otelleri Araştırması‘ndan çıkan bazı dikkat çekici maddeler şöyle:

akıllı otel robot1- Robot yardımcılar: Robotlar, siz otele adım atmadan önce konaklama deneyiminizi kişiselleştirmek için programlanacak, dilinizi konuşacak, aklınıza takılan sorulara cevap verecek ve tercih ettiğiniz diğer becerilere sahip olacaklar. Robotlar, havaalanında karşılamadan, yemek servisine, oda temizlemeden, eğlence ve concierge hizmetlerine ve hatta arkadaşlık desteğine kadar çeşitli alanlarda hizmet verebilecek.

2- Talebe göre dönüştürülen odalar: Oteller misafirlerin oylarına göre kendi kendine tasarlanıp, istenen biçimi alabilecek. Nanoteknoloji ve gelişmiş makineler sayesinde, hayalinizdeki veya sevdiğiniz filmdeki bir ortamı (örneğin Avatar) konakladığınız otel odasına taşıyabileceksiniz. Üstelik bunlar önümüzdeki 20 yıl içinde mümkün olabilir.

3- Her odada üç boyutlu yazıcı: Tatil için valiz hazırlamak fazlasıyla kolaylaşacak, çünkü akıllı otel odalarındaki üç boyutlu yazıcılarla yeni bir çift ayakkabı, kıyafetler, ilaçlar, hatta bilgisayar veya giyilebilir cihazlar gerçek zamanlı olarak üretebilecek.

akıllı otel robot4- Kendi rüyanı seç – Gelecekte gezginler güzel bir uyku için rahat bir otel yatağının yanı sıra uykuya dalmadan rüyalarını seçebilmeyi de tercih edecek. Misafirler nöroteknoloji programları sayesinde kendilerini rahatlatacak, geliştirecek ya da eğlendirecek rüyaları seçebilecek.

5- Mantar oteller: Yeni nesil pop-up otellerin temaları ve yerleri, mobil oylama ile halk tarafından belirlenecek. En fazla oyu alan otel tasarımları, nanoteknoloji özellikli olarak üç boyutlu yazıcılar ile kısa sürede inşa edilecek ve biyo-güneş pilleri kullanacak şekilde programlanacak. Bu oteller sınırlı süreyle hizmet verecek ve giyilebilir teknoloji uygulamalarıyla sayesinde dijital bir Blockchain para birimi olan HotelCoin‘lerle ödeme alacak.


6- Ömür uzatan otel spaları: Akıllı otel spa’ları DNA analiziyle rahatsızlıklarınızı tespit edecek, bunları gidermek için, vücudunuza göre geliştirilmiş programlar sunacaklar ve size bugünkü imkanlarla karşılaştırılamayacak ölçüde etkili bir rahatlama sağlayacaklar.

akıllı otel transfer sürücüsüz kapsül7- Geleceğin havaalanı transferi: Tatillerin en stresli bölümlerinden biri havaalanından otele ulaşımdır. Gelecekte transferler, sizi trafikten kurtaracak sürücüsüz kapsüller ve hatta daha yüksek teknolojiye sahip, yüzlerce kilometreyi saniyeler içinde kat edebilen süpersonik hava yolculuğu araçlarıyla yapılacak.

8- Mobil DNA ödemesi: DNA, nihai kişisel kimlik olacak ve kullanıcılar tatil rezervasyonları ile ödemelerini kimlik konfirmasyonu ile online olarak gerçekleştirebilecek. Ayrıca otelinize check-in yaptığınızda DNA parmak iziniz ile check-in yapacak ve işleminizi saniyeler içinde tamamlayacaksınız.

9- Seyahat avatarı: Otel rezervasyonları, kendi dijital seyahat acenteniz gibi çalışan kişisel seyahat avatarınız tarafından yapılacak. Avatarınız, Apple’ın Siri’si veya Amazon’un Alexa’sının kişisel bir sürümü gibi seyahatleri planlayacak, rezervasyonları tasarlayacak, gerçekleştirecek ve yönetecek.

10- Eko-oteller: Günümüzde bazı otel sürdürülebilir ve çevre dostu olmaya odaklanıyor olsa da, gelecekte tüm oteller sürdürülebilir olacak. Enerji verimliliği artacak ve yenilebilir enerji platformları devreye girecek. Eko-oteller gelişmiş güneş enerjisi ve jeotermal enerji teknolojileri ile donatılacak.


11- Artırılmış gerçeklik: Konuklar belirli bölgeleri gezmekle kalmayıp, otellerin kendilerine sunacağı diğer turistik bölgeleri sanal imkanlarla gezebilecek. Artırılmış gerçeklik sayesinde inovatif senaryolar geliştirilecek ve örneğin Avrupa’daki bir otelde kalsanız da otelinize gittiğinizde Afrika’da sanal bir geziye çıkabileceksiniz.

12- DNA’nıza uygun yemekler: Otel restoranları, DNA analizleri doğrultusunda damak tadınıza en uygun, en çok beğeneceğiniz yemekler servis edecek. Siz otelinize bile varmadan, DNA özelliklerinize göre sağlığınıza için optimize edilmiş, size özel diyet ve beslenme menünüz hazır olacak. Özel şefler tarafından yaratılan yemeğiniz, muhteşem tadına rağmen size kilo aldırmayacak.

2060 yılı itibarı ile akıllı otel odalarında standart hale gelecek hizmetlerden bazıları şöyle:

  • Odaya girişte yüz tanıma sistemi
  • Sizi takip eden çoklu sensörler
  • Konuşan ve size yanıt veren televizyonlar
  • Tümüyle dokunmatik, reaktif ve interaktif yüzeyler
  • Akıllı tuvaletler ve gerçek zamanlı haber akışı sunan aynalar
  • Stres seviyesini algılayarak rahatlatıcı aromalarla odadaki havayı gevşeten, uykuyu rahatlatan interaktif duvarlar
  • Kir tutmayan özel nano kaplamalı havlular
  • Otomatik olarak ayarlanan, kablosuz sıcaklık kontrolleri
  • Nöro-geribildirime dayalı kişiselleştirilmiş yatak ve yastıklar
  • Hologram konser veya spor müsabakası izlemek gibi oda içi kişiselleştirilmiş deneyimler

Geleceğin otel odasına bir bakış:

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz