Almanya‘da Ulusal Turizm Kurulu, ülkeyi ziyaret eden binlerce turistin katıldığı bir anket gerçekleştirdi ve gezginlerden en yüksek puanı alan turizm noktalarını belirledi. İlk 9’a girenleri DW muhabiri Elisabeth Yorck von Wartenburg’un çektiği 360 derece videolarla birlikte aşağıda paylaşıyoruz.

Kullanım önerileri: Videodaki görüntünün açısını değiştirmek için bilgisayarınızda fareyi, akıllı telefon ve tabletlerinizde parmağınızı kullanınız. Akıllı telefonunuzun kendisini de sağa sola döndürerek açıyı değiştirebilirsiniz. Bilgisayarda izliyorsanız, Google Chrome tarayıcı kullanın. Videolarda İngilizce altyazı seçeneği olduğunu da hatırlatalım.

Moselle Vadisi

Moselle Nehri’nin ortasından geçtiği vadi, üzüm bağları, masalsı köyler ve restore edilmiş kalelerle oldukça romantik manzaralar sunuyor.

Hellabrunn Hayvanat Bahçesi, Münih

19 binden fazla hayvanın yaşadığı Hellabrun Hayvanat Bahçesi, hayvanları kendi doğal ortamlarına yakın modellerde barındıran dünyanın ilk hayvanat bahçelerinden. Örneğin birbirlerine zarar vermedikleri sürece bazı hayvan grupları kendi doğal coğrafyalarına benzetilen açık alanlarda birlikte yaşıyorlar, kafeslerde değil.
Phantasialand, Brühl

Köln yakınlarındaki dünyaca ünlü tema parkı Phantasialand, adı üstünde, fantezi dünyanıza hitap eden çok sayıda hız treni seçeneğiyle her yıl binlerce turist çekiyor.

Dresden’in eski mahalleleri

Avrupa’da Barok dönemin en orijinal haliyle izlenebildiği çarpıcı destinasyonlardan biri Dresden. Semperoper opera evi, Frauenkirche Kilisesi, Dresden Kalesi ve diğer Barok binalar neredeyse yan yana sıralanmış.
Rothenburg ob der Tauber eski şehir

Orta Çağ’a ait, çok iyi korunmuş ve bakılmış sayısız yapıyı Rothenburg ob der Tauber kentinde bulmak mümkün. Yarı tahta evler, üzerinde gezilebilen kale surları, alçak kirişli dükkanlar arasında dolanırken zaman durmuş gibi geliyor.

Constance Gölü

Berrak suyu, yemyeşil adacıkları, çevresindeki Alpler manzaraları ve tarihi film setlerini andıran dünya güzeli köyleriyle düşlerden fırlamış gibi bir tabiat harikası Constance Gölü. Dört ülkeye yayılan gölü ziyaret eden turistler muhteşem çiçek bahçeleriyle ünlü Mainau Adası’na özellikle rağbet ediyor.
Neuschwanstein Şatosu

Peri masallarında tasvir edilen şatolar kesinlikle Neuschwanstein‘dan esinlenmiş. Bavyera Kralı Ludwig II tarafından şahsi rezidans olarak yaptırılan ve inşası 1869’da biten şato, kralın ölümü ertesinde uzun süre kapalı kaldıktan sonra 1960’larda turizme açıldı.

Europa-Park

Almanya’nın en büyük tema parkı Europa-Park‘ta farklı fantezilere hitap eden, dönme dolaptan hız trenine 100’den fazla oyuncak alanı mevcut. Bazı Avrupa ülkelerinden esinlenilerek tasarlanmış 15 bölüm özellikle ilgi çekiyor.

Miniatur Wunderland, Hamburg

Oyuncak tren setlerine en ufak bir merakınız varsa, Miniatur Wunderland‘de kendinizi kesinlikle kaybedersiniz. Almanya’da yerli ve yabancı turistlerin en bayıldığı birinci destinasyon ünvanını yıllardır kaybetmeyen sergi alanında, Almanya’nın yanı sıra İsviçre, Avusturya ve İskandinavya’dan kent ve doğa modelleri içinde ilerleyen yüzlerce metre uzunluğunda minyatür tren demiryolları bulunuyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz