Anne Rigail Air France

Havacılık tarihinde uluslararası büyük bir havayolu şirketine ilk kez kadın CEO atandı. Bir süredir geçici CEO ile yönetilen Air France’ta koltuğu 17 Aralık’tan itibaren Anne Rigail devralacak.

Air France‘ta 2013’ten beri farklı başkan yardımcılıkları görevlerinde bulunan Anne Rigail, yönetim kurulunun 12 Aralık tarihli toplantısında şirketin yeni CEO’su olarak atandı. Bu görevi Ağustos 2018’den itibaren geçici süreyle eski Air Canada CEO’su Benjamin Smith yürütüyordu.

Anne Rigail

Tüm kariyeri boyunca sivil havacılık sektöründe çalışan Rigail, şirkette hem müşteri hem de çalışan tarafında yenilenme ve reform yanlısı bir yönetici olarak biliniyor. Grev ve istifalar yüzünden 2018’i oldukça sorunlu geçiren Air France, Rigail atamasıyla en azından personele yakınlaşmaya çalışıyor.

CEO’ların yüzde 97’sinin erkek olduğu küresel sivil havacılık sektöründe Rigail’i müşteri ve çalışan memnuniyetini sağlamak dışında, istenen başarıyı yakalayamayan, milenyum nesline odaklı Joon havayolu girişiminin tasfiyesi ve yenilenen Flying Blue sadakat programının işler ve verimli kılınması gibi oldukça zorlu işler bekliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz