Yılbaşını geçirebileceğiniz ucuz ve renkli 5 komşu ülke

Memlekette zor bir yılı daha geride bıraktık ve söylenenlere göre 2019 da pek pozitif görünmüyor. Ancak yeni yıla girerken yurt dışında biraz moral depolayayım, hafif eğleneyim ama fazla da para harcamayayım diyorsanız bunun için çok uygun komşularımız var. Elbette güzeller güzeli Ukrayna‘nın başı çektiği, kısmen biletall tarafından derlenen “en ucuz komşu ülkeler” listemize bir göz atın.

Ukrayna

T.C. vatandaşlarından vize istemeyen Ukrayna, gayet yakın ve ucuz da. Para birimi Grivna, dili Ukraynaca, nüfusu 44.5 milyon. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla burada çok daha ekonomik, eğlenceli ve hatta çılgın bir yılbaşı tatili geçirmek mümkün.

Arnavutluk

Son yıllarda yavaş yavaş popüler olmaya başlayan, bir zamanların kapalı kutusu Arnavutluk, Akdeniz keyfini ucuza yaşamak isteyen yut dışı seyahat meraklılarının yeni favorilerinden. Dili Arnavutça, nüfusu 2.8 milyon, para birimi ise Leki. Nüfusunun az olması nedeniyle kalabalık tatil yerlerini sevmeyenler için iyi bir opsiyon.

Gürcistan

Doğası ve kültürüyle Doğu Avrupa’nın en ilginç ülkelerinden biri olan Gürcistan’ın dili Gürcüce, nüfusu 3.7 milyon, ara birimi ise Lari. Bu beş ülke içinde en  şahane mutfağa sahip ülkenin özellikle yerel şarapları tüm Doğu Avrupa’da meşhur.

Sırbistan

Hırvatistan Schengen’e dahil olup da T.C.’ye vize uygulamak zorunda kalmaya başladığından bu yana, yurt dışı seyahati seven orta direk ailelerin Avrupa’daki yeni destinasyonu Sırbistan oldu. Eğlenceli, ucuz ve neredeyse herkes az çok İngilizce biliyor. Para birimi Sırp Dinarı, nüfus 7 milyon civarında.

Makedonya

Balkan ülkesi Makedonya sadece 2 milyonluk bir nüfusa sahip. Arnavutluk’un hemen sağında bulunan ülkenin insanları süper, fiyatlar ucuz, mutfağı zengin. Para birimi Makedon Dinarı. Yılbaşı tatilinizi birkaç gün uzatabiliyorsanız iki ülkeyi birden gezebilirsiniz.

Ana görsel: Freestocksorg, diğer görseller: biletall

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz