Dünyadaki ülkelerin hemen hepsi iyi kötü bir havalimanına, önemli bir kısmı da oldukça donanımlı uluslararası havalimanı komplekslerine sahip. En popüler ve yoğun olan limanların adlarına da bu sayfalarda sıkça rastlıyorsunuz. Ancak dünyada 6 ülke, bugüne kadar hiç havalimanına sahip olmamış ve olmayı da planlamıyor gibi. Havalimanı olmayan bu ülkelerin biri hariç hepsi Avrupa’da. Paylaşalım:

San Marino

San Marinoİtalya‘daki bir başka minyatür ülke olan San Marino, Rimini’deki Federico Fellini Uluslararası Havalimanı‘na sdece 14.5 kilometre uzaklıkta. Dolayısıyla nüfusu 33 bin olan ülkenin yöneticilerinin ayrı bir havalimanına ihtiyaçları bulunmuyor.

Monako

MonakoDünyadaki ikinci en küçük ülke olan Monako Prensliği, 38 bin 500 nüfusa sahip. Fransız rivierasındaki Nice Côte d’Azur Uluslararası Havalimanı‘na araçla sadece 25 dakika mesafede olan ülkeye bizce de uçak yerine araçla, muhteşem Akdeniz manzarasını izleyerek gidip gelmek daha mantıklı!Lihtenştayn

LihtenstaynDünyanın en küçük üçüncü ve dördüncü ülkeleri olan Nauru ile Tuvalu’nun ilginç şekilde havalimanına sahip olması, altıncı sıradaki Lihtenştayn Prensliği’ni havalimanı olmayan en küçük üçüncü ülke yapıyor. Yaklaşık 38 bin nüfuslu ülkeye havayoluyla ulaşmak için, 39 kilometre uzaklıktaki İsviçre St. Gallen-Altenrhein Havalimanı kullanılıyor.

Vatikan

VatikanRoma‘nın ortasındaki ‘dini ülke’ Vatikan, aslında en üst Katolik yöneticilerin ikamet edip yaşadığı bir ‘site’. Dini yöneticilerle birlikte diğer dini memurlar, diplomatlar ve güvenlikçiler dışında nüfusu bulunmayan ‘ülke’nin havalimanına ihtiyacı bulunmadığı bariz. Tabi Katoliklerin ruhani lideri olan Papa’nın ve diğer yöneticilerin gerektiği zaman kullandığı birkaç helikopter, elbette tesislerde iniş kalkış yapabiliyor.Andorra

AndorraAvrupa’nın ‘duty-free’ alışveriş cenneti olan Andorra’ya ne yazık ki uçakla bir hafta sonu kaçamağı yapmak mümkün değil. Çünkü İspanya ile Fransa sınırında yer alan, 77 bin nüfuslu bu cennet ülkenin br havalimanı bulunmuyor. En yakın havalimanı, İspanya’daki Girona Costa Brava Havalimanı.

Filistin

Beytullahim FilistinNüfusunun büyük bölümü İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan Filistin, uluslararası statü, güvenlik ve İsrail ablukası gibi nedenlerle henüz bir havalimanını işletebilecek durumda görünmüyor. Filistin’e hava yoluyla ulaşmanın tek yolu, Beytüllahim’e (Betlehem) 42 kilometre uzaklıkta bulunan İsrail Ben Gurion Uluslararası Havalimanı‘nı kullanmak. Elbette Filistin’e giriş çıkışla ilgili tüm resmi işlemleri de İsrail ile yapmak durumundasınız.

Kaynak: RD
Görseller: WikimediaCommons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz