Lüksemburg toplu taşıma ücretlerinin tamamen kaldırıldığı ilk ülke olma yolunda. Başbakan Xavier Bettel liderliğindeki yeni koalisyon hükümetinin planları çerçevesinde ülkedeki tüm tren, tramvay ve otobüslerde biletler bu yaz kaldırılacak.

Ülkedeki şu anda iki saat süreyle tüm toplu taşıma araçlarında geçerli biletler zaten 2 euro gibi oldukça düşük bir fiyatla satılıyor. Tüm gün geçerli standart sınıf biletlerse sadece 4 euro. Eğer banliyö trenlerde birinci sınıf kabinde yolculuk etmek istenirse de ekstradan 3 euro ödeniyor. Öğrenciler hiç ücret ödemezken öğrenci olmayan çoğu kişi 150 euro’ya satılan yıllık mPass’leri tercih ediyor.

Özel araç sahipleri hedefte

Lüksemburg Büyük Dükalığı yaklaşık 600 bin nüfusa sahip. Ama Fransa, Belçika ve Almanya‘da yaşayan yaklaşık 200 bin kişi çalışmak için her gün Lüksemburg’a geliyor. Küçük ülkede trafik sıkışıklığı da yavaş yavaş kendini hissettiriyor. Toplu ulaşımın tamamen ücretsiz yapılmasıyla hem bilet ve ulaşım kartı dağıtım, satış, kontrol ve muhasebeleştirme işlemlerinden tasarruf edilmesi hem de özel aracı olanların toplu taşıma kullanmaya ikna edilmesi hedefleniyor.

2019 yaz aylarında yürürlüğe girecek uygulamanın yaratacağı maliyetin bir kısmı Dükalık bütçesinden bir kısmı da toplu taşıma kullanan vatandaşlara sağlanan dolaylı ulaşım vergi teşviklerinin kaldırılmasından karşılanacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz