travelport mobil rezervasyon

Türkiye’de gezginlerin yüzde 88’i seyahat tercihlerini yaparken sosyal medyadaki video ve fotoğrafları etkin bir şekilde inceliyor. Seyahate çıkmayı planlayanların yaklaşık yüzde 26’sıysa sosyal medyanın karar vermede “en etkili” mecra olduğunu düşünüyor. Seyahat rezervasyon platformu Travelport tarafından 25 ülkede 16 bin 200’den fazla yolcunun katılımıyla yaptırdığı Global Digital Traveller Research 2018 araştırmasına göre Türkiye’deki sınır ötesi gezginlerin üçte ikisi (yüzde 63) artık tüm seyahat düzenlemelerini, araştırma ve rezervasyonlarını akıllı telefonlarından yapma eğiliminde. Yüzde 42’lik bir kesim dijital cihazları üzerinden rezervasyon bilgilerine erişebilmeyi hala zahmetli buluyor.

Travelport araştırması ayrıca katılımcıların yarıya yakınının otellerde resepsiyondan ziyade bir uygulama aracılığıyla check-in yapmayı (yüzde 54) ve otel oda kapılarını açmak için akıllı telefonlarındaki dijital oda anahtarlarını kullanmayı (yüzde 49) tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmaya Türkiye’den katılan 500 kişinin yüzde 71’i dijital biniş kartlarının ve e-biletlerin seyahatleri oldukça kolaylaştırdığını düşünüyor, yüzde 61’i dijital cüzdan/ödeme uygulaması kullanıyor. Yüzde 68’lik kesimse güvenlik hatlarında bekleme süresini azaltmak için biyometrik taramanın kullanılmasında sakınca görmüyor.

Kaynak: Travelport

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz