Almanya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Alman turistlere yönelik tehditkar sözlerinin ardından Türkiye’ye seyahat uyarılarını güncelledi. Yeni uyarıda Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlayan Alman vatandaşlarının “ne söylediklerine dikkat etmeleri gerektiği” ifade edildi; “Alman hukuk anlayışında ifade özgürlüğü olarak değerlendirilen ifadeler, Türkiye’de mesleki anlamda kısıtlamalara ve cezai kovuşturmalara yol açabilir” denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan uyarıda, “Türkiye hükümetinin Alman medya ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine karşı daha fazla adım atacağı gözardı edilemez. Alman hukuk anlayışında ifade özgürlüğü olarak değerlendirilen ifadeler, Türkiye’de mesleki anlamda kısıtlamalara ve cezai kovuşturmalara yol açabilir” denildi. Uyarıda ‘son iki yılda giderek daha fazla Alman vatandaşının keyfi biçimde gözaltına alındığı’ belirtildi.

En son geçen Ekim ayında Türkiye’ye seyahat edenler için “sosyal medya uyarısı” yayınlayan Alman hükümeti, “hükümeti eleştiren bilgilerin (sosyal medyada) yeniden paylaşılması ya da hatta ‘beğenilmesi’ bile cezai yargılamalara yol açabilir. Örneğin cumhurbaşkanına hakaret ya da terör propagandası olarak yorumlanabilir” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 26 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenen bir mitingde Türkiye’nin terörle mücadele faaliyetleri konusunda, “Türkiye’ye dışarıda karşı çıkanlar, sonrasında da Akdeniz şehirlerinde ve Antalya’da tatil planı yapanlar, havalimanlarında polislerin aleyhlerinde hazırladığı dosya yığınıyla tutuklanacaklar. İnanıyorum ki sonrasında bize dünyada düşmanlık yapan kalmayacaktır” demişti. Alman Dışişleri bu açıklamalara geçen hafta “Tehditler kabul edilemez” tepkisi göstermişti.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz