Türkiye’de büyükşehirlerde yaşayanlar musluktan su içme alışkanlığını yitireli uzun zaman oldu. Ancak Avrupa’ya seyahat edenler burada kulağa garip gelebilecek o soruyla halen karşılaşıyor: Musluk suyu mu, kapalı su mu, soda mı? Nereye giderse gitsin bir gezginin en çok dikkat etmesi gereken ve genelde en çok hastalığa neden olan su konusunda City Base Apartments blogundaki infografikten yola çıkarak sizi musluk suyu içerek ekstra masraftan kurtarabilecek ya da kapalı şişe tercih etmeye yönlendirerek hastalıklardan koruyacak bir liste hazırladık.

İçin!

İtalya, Almanya ve Belçika gibi ülkelerde musluk suyu içilebilir olduğu gibi birçok yerde çeşme de var. Bu şehirlerde sadece bir termos ya da suluk taşıyıp bittikçe suyunuzu odanızdaki musluktan yenilemeniz yeterli. Tabii siz yine çeşmelerin üzerindeki uyarı tabelalarını okumayı ihmal etmeyin. Şu ülkeler genellikle güvenli: Andorra, Avusturya, Belçika, Cebelitarık, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, San Marino, Slovenya, İspanya, İsviçre, İngiltere, Letonya ve Vatikan.
Paraya kıyın!

Çok az rastlansalar da ishal, Hepatit A, tifo hatta kolera bile suyla bulaşabilecek hastalıklar. Ancak daha da yaygın olan mesele, mikrop barındırmasa bile boruların çok eski olması yüzünden suya pas veya birikintilerin karışıyor olması. Şehir veya bölge bazında yenilemeler yapılmış olsa da pek çok ülkede işi şansa bırakmamak gerek. Eğer Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kıbrıs, Estonya, Gürcistan, Kazakistan, Kosova, Litvanya, Moldova, Karadağ, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya ve Ukrayna’ya yolunuz düşerse bu yüzden şişe su tüketmenizde fayda var. Türkiye’nin de bu grupta olduğunu daha önce söylemiştik.

Arada kalırsanız…

Temkinli olmakta fayda var. Eğer musluk suyuna güvenemediğiniz bir yerdeyseniz şişe su satın alın, zaten Avrupa’da hemen hemen her yerde şişe su satışı var. Bunun yerine suyu 10 dakika boyunca kaynatarak ya da arındırıcı filtre ve tabletler kullanarak da tüketebilirsiniz. Su satın alırken dil sorunu yaşıyorsanız size bir ipucu; genellikle mavi etiketler normal (gazsız) su, kırmızı etiketler maden suyu (gazlı su/soda) oluyor.

Görsel: Pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz