Terör saldırıları, karanlık gündem ve hâlâ herkesin ne olup olmadığını anlamaya çalıştığı bir darbe girişiminin ardından birçok kişi başka ülkelere taşınma olanaklarını araştırmaya başladı. Bu araştırmaya girenler için bu kez profesyonellerin evini oraya taşıması için teşvik veren şehirler var. Geçtiğimiz günlerde göçmenler için negatif yanlarına yer verdiğimiz Kanada’nın yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarından farklı seçenekleri BBC derledi.

Yeni Zelanda’dan Tazmanya’ya, Avustralya’dan İrlanda’ya birçok farklı seçeneğin yer aldığı listenin en önemli özelliği İngilizce konuşmaları ve bahsi geçen şehirlerde belli işleri yapacak insanların bulunmadığı için ek teşvik imkanlarının sunulması.

Kaitangata, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda‘nın güneyindeki 800 nüfuslu bu minik bir kasabada tarımdan hemşireliğe birçok alanda 1000 kişilik istihdam açığı var. Hükümet buraya insan çekmek için 165 bin dolara toprak ve ucuz konut olanağı sağlıyor. En yakın şehir olan Dunedin ile İstanbul arasındaki uçuş süresi 30 saati buluyor.

Andrewrutherford, Commons, Wikimedia
Andrewrutherford, Commons, Wikimedia

Tazmanya, Avustralya

Avustralya‘nın güneyindeki Tazmanya adası hayvancılıkla uğraşacak kişilere neredeyse yarı fiyatına süt çiftliği alma olanağı sunuluyor. Tazmanya’ya uçuş süresi aşağı yukarı 24 saat. Ancak adada tarım ve hayvancılık için iklim koşulları biraz sert. Teşvik veren şehirler sıralamasında pek popüler sayılmaz.

JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) Commons, Wikimedia
JJ Harrison (jjharrison89@facebook.com) Commons, Wikimedia

Dublin, İrlanda

Son yıllarda teknoloji sektöründeki ilerleyişi tahmin edilenden hızlı yaşanan ülkede eğitim sistemi ihtiyaca cevap verecek sayıda insanı yetiştirmediği için İrlanda Cumhuriyeti her yıl 3000 teknoloji uzmanını ülkeye getirmek için kampanya başlattı. Bu sektördeki işlerin çoğu Dublin‘de olmakla beraber Cork ve Limerick gibi şehirlerde de küçük teknoloji firmaları bulunuyor. Teşvik veren şehirler içinde hayat şartları en az zorlayan şehirler bunlar olabilir.10Dublinfromstorehouse (Custom)

Manitoba, Kanada

Kuzey Amerika’nın birçok şehrine insanların yerleşmesi için ya para ödeniyor ya da çok ucuza toprak satılıyor. Kanada’nın Manitoba bölgesinde yaşlanan nüfus dengesini sağlamak için yeni yerleşenlere ucuz konut olanağı sağlanıyor. ABD ile sınırın 75 km kuzeyinde Pipestone Belediyesi yeni yerleşim çekmek için 8 dolara toprak satıyor. Arsa almak isteyenlerin 780 dolar depozit ödeyerek 90 gün içinde buraya konut inşa etmesi gerekiyor. Bölgedeki iş alanları ise petrol, tarım ve hayvancılık üzerinde yoğunlaşıyor. Belediye yeni iş kurmak isteyenlere 25 bin dolar kredi veriyor.

GPL, Commons, Wikimedia
GPL, Commons, Wikimedia

Detroit ve New Haven, ABD

ABD’nin ekonomik durgunluktan muzdarip New Haven (Connecticut) gibi bazı yerlerinde nüfusu artırmak için 80 bin dolara kadar çıkan kredi teşvikleri veriliyor. İflas eden Detroit’te (Michigan) ise yılda 2500 dolar kira yardımı ve yeni ev alanlar için 20 bin dolarlık karşılıksız kredi veriliyor. Fakat bu sorunlu şehirlerde iş bulmak zor. 2016’nın ilk çeyreğinde işsizlik oranı yüzde 11 olan Detroit, yüksek suç oranıyla da pek cazip değil.

Shakil Mustafa, Commons, Wikipedia
Shakil Mustafa, Commons, Wikipedia

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz