Bilim insanlarının koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı uyarılarına kulak verip evden mümkün olduğunca çıkmamak en iyisi. Ancak haftalar sürebilecek kısmi karantina, yeterli yiyecek ve malzemeye sahip olma kaygısından daha çok büyük can sıkıntısı yaratma potansiyeli taşıyor. TV’ye esir olmak istemeyenler için de can sıkıntısını asgariye indirmeyi amaçlayan kültürel bir öneri Google Arts & Culture‘dan geldi. Dünyanın dört bir yanından 500’den fazla sanal müze ve galeriyi internet kullanıcılarına ücretsiz ulaştıran Google Arts & Culture’ın koleksiyonunda Londra‘daki British Museum, Amsterdam‘daki Van Gogh Müzesi, New York‘taki Guggenheim ve daha pek çok sanat, tarih ve bilim hakkında bilgi edinebileceğiniz yüzlerce sanal müze bulunuyor. İşte evinizin konforunda Londra’dan Seul‘e kadar gezebileceğiniz en iyi sanal müzeler.

BRITISH MUSEUM – LONDRA

Londra’nın kalbinde yer alan bu ikonik müze, sanal ziyaretçilerin Büyük Mahkemeyi gezmesine ve antik Rosetta Taşı ve Mısır mumyalarını keşfetmesine olanak sağlıyor. Müzenin sanal turunda yüzlerce eser de bulabilirsiniz: Gezmek için tıklayın.

GUGGENHEIM MUSEUM – NEW YORK

Google’ın Sokak Görünümü özelliği, ziyaretçilerine evden ayrılmadan Guggenheim’ın ünlü spiral merdivenini gezmesini sağlar. Burada, Empresyonist, Post-Empresyonist, Modern ve Çağdaş dönemlerden inanılmaz sanat eserleri keşfedebilirsiniz. Gezmek için tıklayın.

ULUSAL SANAT GALERİSİ – WASHINGTON

Bu ünlü Amerikan sanat müzesinde Google üzerinden erişilen iki çevrimiçi sergi bulunmaktadır . Birincisi, birçok kıyafet görseli içeren 1740-1895 arasındaki Amerikan modası sergisi; İkincisi se Hollandalı Barok ressam Johannes Vermeer’in eserlerinden oluşan bir koleksiyon. Gezmek için tıklayın.
MUSÉE D’ORSAY /ORSAY MÜZESİ – PARİS

Monet, Cezanne, Renoir ve Gauguin’in sanat çalışmalarının yer aldığı dünyanın en ünlü müzelerinden birini online ziyaret edebilirsiniz. 1848’den 1914 tarihi arasındaki dönemde yer alan Fransız sanatçıların ünlü onlarca eserine ulaşabilirsiniz. Gezmek için tıklayın.

ULUSAL MODERN VE ÇAĞDAŞ SANAT MÜZESİ – SEUL

Kore’nin popüler müzelerinden birine dünyanın her yerinden erişilebilir. Google’ın sanal turu sizi Kore’den ve dünyanın her yerinden Çağdaş sanatın altı katına götürüyor. Gezmek için tıklayın.

PERGAMON MÜZESİ – BERLİN

Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Pergamon’un, fiziksel olarak orada olmasanız bile size sunacak çok şey var. Bu tarihi müze, Babil İştar Kapısı ve elbette Pergamon Altarı dahil olmak üzere birçok antik esere ev sahipliği yapıyor. Gezmek için tıklayın.
RIJKSMUSEUM – AMSTERDAM

Vermeer ve Rembrandt’ın çalışmaları da dahil olmak üzere Hollanda Altın Çağı’nın ustalık eserlerini keşfedebilirsiniz. Google, bu ikonik müzenin bir de Sokak Görünümü turunu sunuyor. Böylece salonlarını gerçekten dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Gezmek için tıklayın.

VAN GOGH MÜZESİ – AMSTERDAM

Usta ressamın hayranı olan herkes, 200’den fazla resim, 500 çizim ve daha pek çok şey dahil olmak üzere Vincent Van Gogh’un en büyük sanat koleksiyonu olan bu müzeyi ziyaret ederek çalışmalarını yakından görebilir. Gezmek için tıklayın.

J. PAUL GETTY MÜZESİ – LOS ANGELES

8. yüzyıla kadar uzanan Avrupa sanat eserleri bu Kaliforniya sanat müzesinde bulunabilir. Çok sayıda resim, çizim, heykel, el yazması ve fotoğraf koleksiyonunu keşfetmek için Sokak Görünümü turuna katılabilirsiniz. Gezmek için tıklayın.
UFFIZI GALERİSİ – FLORANSA

İtalya’nın en ünlü ailelerinden olan Mecidi ailesinin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bina 1560 yılında Giorgio Vasari tarafından özel olarak Cosimo I de’Medici için tasarlandı. Ancak herkes salonlarını artık dünyanın herhangi bir yerinden gezebilir. Gezmek için tıklayın.

SAO PAULO SANAT MÜZESİ – SAO PAULO

Sao Paulo Sanat Müzesi kar amacı gütmeyen ve Brezilya’nın ilk modern müzesidir. Net perspektif çerçevelerine yerleştirilen sanat eserleri, sanat eserinin havada süzülüyormuş gibi görünmesini sağlandığı eşsiz bir deneyimi keşfedebilirsiniz. Gezmek için tıklayın.

ULUSAL ANTROPOLOJİ MÜZESİ – MEXİCO CİTY

1964 yılında inşa edilen bu müze, Meksika’nın İspanyol öncesi mirasının arkeolojisine ve tarihine adanmıştır. 23 sergi odası ise Maya uygarlığınınkiler bile dahil olmak üzere önemli antik eserler ile dolu. Gezmek için tıklayın.

1 yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz