Dünyadaki seyahat eğilimlerini dönemsel olarak araştıran ve rapor yayınlayan yüzlerce kurum ve şirket olsa da, kullanıcıların bizzat deneyimlerinden yola çıkarak yaptığı yorumlara çoğu zaman daha çok inanıyoruz. Bu yüzden dünyada yüzbinlerce gezginin puan ve yorumlarıyla içerik oluşturduğu en büyük platform konumundaki TripAdvisor‘ın yıllık “en iyiler” listelerine sıkça yer veriyoruz. Bu yazının konusu da geçenlerde yayınlanan, Avrupa’nın en iyi 10 hayvanat bahçesi listesi.

Elbette ‘hayvanat bahçesi’ konseptine canlıların tutsaklığı temelinde karşı çıkmak mümkün ve bizce doğru da. Yine de TripAdvisor’ın Travellers’ Choice (Gezginlerin Tercihi) 2019 Ödülleri kapsamında sıraladığı, Avrupa‘da hayvanlara tutsak olduklarını en az hissettirecek denli iyi durumda olan 10 hayvanat bahçesini paylaşmak istedik. Yakınlarda Avrupa’ya seyahat edecekseniz ve vahşi yaşama göz ucuyla da olsa tanıklık etmek isterseniz listemize göz atabilirsiniz.
1. Loro Parque, Tenerife, Kanarya Adaları, İspanya

TripAdvisor Travellers’ Choice 2019 Ödülleri’ne göre Avrupa’daki en zengin ve renkli hayvanat bahçesi olan Loro Parque, 350 türden 4 bin civarı papağan türünü barındırıyor. Ancak tesislerin asıl geliri şov yaptırılan yunus ve orkaların çalıştırıldığı deniz tema parkından geliyor. En çok pozitif oyu almasındaki ilk etken büyük ihtimalle hayvanlara iyi davranması değil, sunduğu eğlence çeşitliliği.

2. Chester Zoo, Chester, Birleşik Krallık

Hayvanların geniş bir alanda serbestçe yaşadığı (söylenen) Chester Hayvanat Bahçesi, büyük kedilerden balıklara kadar binlerce türü barındırıyor. Park yürüyerek ya da zoofari adı verilen, yerden yüksekte seyreden tek raylı trenle gezilebiliyor.
3. Prag Hayvanat Bahçesi, Prag, Çekya

Avrupa’nın en iyi üçüncü hayvanat bahçesi seçilen Prag Hayvanat Bahçesi, ekosistem temalı alanlarıyla ilgi çekiyor. Endonezya Ormanı ve Sichuan Evi ilk sırada.

4. Tiergarten Schoenbrunn, Viyana, Avusturya

Schoenbrunn Hayvanat Bahçesi’nde okyanus yaşamına dair geniş bir alanda çok sayıda canlı barındırılıyor. Kutup ayıları en popülerlerden.
5. Valencia Bioparc, Valensiya, İspanya

hayvanat bahçesi

Tasarım ve yerleşimiyle oldukça yenilikçi ve ilginç bir hayvanat bahçesi. Canlı çeşitliliği açısından pek öne çıkmasa da sunum olayını iyi becermişler. Sadece hayvanları izlemek için değil doğa yürüyüşü keyfi için de uğranabiliyor.

6. Palmitos Park, Maspalomas, İspanya

Altıncı sıradaki Palmitos Park da İspanya’da deniz kenarında bulunan pek çok hayvanat bahçesinde olduğu gibi yunus ve orka dahil deniz memelilerine yaptırdığı gösterilerle ünlü. Yani beş on sene sonra yasaklanınca büyük ihtimalle bu listeden de düşer.
7. Zoo Parc de Beauval, Saint-Aignan, Fransa

Huan Huan ve Yuan Zi ismindeki dev pandalar hayvanat bahçesinin starları. Son zamanlarda beyaz kaplan da onlara eklendi. Fransa’nın her yerinden ziyaretçi çekebiliyorlar.

8. Colchester Hayvanat Bahçesi, Colchester, Birleşik Krallık

Madagaskar anime film serisinde başrol oynayan lemurlar, Colchester Hayvanat Bahçesi’nde de bir hayli popüler. Ancak vahşi kedi çeşitliliği de hiç fena değil.
9. Paignton Zoo, Devon, Birleşik Krallık

Çeşit çeşit maymun görmek isterseniz buraya uğrayın. Az rastlanan ve nesli tükenme tehlikesiyle karı karşıya olan kırmızı pandalardan ikisi, Mandy ve Randy de, burada bulunuyor.

10. La Palmyre Zoo, La Palmyre-Les Mathes, Fransa

Tasarım ve yerleşimi dikkat çeken bir başka hayvanat bahçesi. Denizaslanları, su samurları ve kutup ayıları gibi pek çok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraflar: WikimediaCommons, Flickr

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz