Son yıllarda popülaritesi zirve yapan ve yazın misafir sayısı yerli halkın sayısını bir hayli geçen Barselona, uğradığı turist akınının zararlı yan etkilerini bertaraf etmek için çareyi yeni otel açmayı yasaklamakta buldu.

İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan Barselona’nın kent meclisi, yeni bir kararla şehir merkezinde yeni otel açılmasını ve kapanacak olanların yerine de yenisinin yapılmasını yasakladı. Meclis ayrıca merkez dışında yapılacak yeni oteller için de tüm zamanlar için toplam 11 bin yataklık üst sınır koydu, Airbnb gibi oda kiralama/paylaşım sitelerine de bir işlem üst sınırı getirilmesini kararlaştırdı. Bu üst sınırın ne olacağı ilerleyen günlerde belli olacak.

İspanya’nın en büyük ikinci kenti olan Barselona’nın merkez nüfusu 1.6 milyon, kırsal kesimle birlikte metropolitan nüfusuysa 3.2 milyon. Ancak şehre her yıl gelen ziyaretçi sayısı, özellikle Türkiye ve Mısır’daki terör eylemleri ve istikrarsız sosyo-ekonomik durum nedeniyle oralardan kaçan turistlerin de kısmen eklenmesiyle, 30 milyonu aşmış durumda. Bu misafirlerin yarattığı kalabalık, kargaşa, gürültü, pahalılık ve kirlilik Barselona halkını o kadar bıktırmış ki anketlere göre “turizm“, kentin sorunları listesinde “işsizliği” bile geride bırakarak ilk sıraya oturmuş.
Barselona ekonomisinin yüzde 13’ü turizmden

barselona yat limanı barcelonettaSosyal demokrat Ada Colau başkanlığındaki Barselona belediyesi soruna çare bulmak üzere yeni bir kent poitikası hazırladı ve meclisten geçirdi. Buna göre, Şubat ayından itibaren şehrin merkezinde yeni otel açılamayacak. Turizmin patlaması yüzünden ucuz toplu konut projeleri de zarar gören Colau, bu yolla 2017’de toplam 8 bin toplu konuta da yer ayırmayı planlıyor.

Airbnb ve Homeaway gibi şahısların evlerindeki fazla odaları veya bizzat evlerini kısa sürelerle turistlere kiraya vermelerine imkan veren mesken pazar yeri sitelerine de göreve geldiği 2015 yılından bu yana sınırlamalar getiren Colau, yeni kararnameyle bu tip lisanssız ama yerel kiralarda artışa neden olan aracılara da işlem sınırı getirecek. Bu rakamlar daha sonra açıklanacak.

“Turizme karşı değiliz ama kurallara ihtiyacımız var” diyen bir meclis üyesi, kent halkını rahatsız eden aşırı turizme bazı engeller getirilmesinin ekonomiyi kötü etkilemeyeceğini söylüyor. Ancak Barselona’nın otelciler derneği aynı kanıda değil. Kent meclisinin kararına karşı çıkan turizm dernekleri, yeni kararların kentin en önemli gelir kanallarından birini tıkamak olarak nitelendiriyor.

Turizm 2015 rakamlarına göre Barselona ekonomisinin yaklaşık yüzde 13’ünü sağlıyor. Şehirde 10 bini özel şahıslara ait oda ve evlerde olmak üzere toplam 160 bin yatak kapasitesi bulunuyor ve bunların çok büyük kısmı merkez bölgelerde yer alıyor.

İspanya dünyada en çok turist alan üçüncü ülke. Kenti ziyaret eden turistlerin 2015’te yaptığı harcama toplam 57 milyar doları buldu.

İlginizi çekebilir:

https://gezzio.com/dunyanin-en-iyi-20-sahil-sehri/

Türkiye’deki kriz İspanya turizmi için fırsat oldu

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz