Rusya ile yeni yeni düzelmeye başlayan bozuk ilişkiler ve tekrarlayan terör olayları yaz turistlerini güvenli bir liman aramaya itti. Yunanistan mülteci krizini yaşarken, Kuzey Afrika da terör saldırılarıyla anılmaya başlayınca sadece İspanya‘nın tatil adaları değil, ülkenin geneli turizm patlaması yaşıyor. Bir önceki yıl 68 milyon misafir ağırlayan İspanya turizmi bu yıl 72 milyon turiste ev sahipliği yapacak. Bu sayede geçen yıl turizmden 51 milyon euro gelir elde eden ülkenin bu yılki sektörel kar beklentisi de çok daha yüksek.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Yüzde 21’e varan işsizlik oranı ile Avrupa’da en yüksek işsizlik oranına sahip İspanyol ekonomisi canlanmadan mutlu. Mayıs ayından bu yana 124 bin işsiz iş sahibi oldu, bu sayı işsizlik oranına yüzde 3,2 gerileme olarak yansıdı.

Avrupalı turistlerin ilk tercihi

İspanya, turizmdeki patlamayı rakip ülkelerde yaşanan sorunlara borçlu. Türkiye, Kuzey Afrika ve Yunanistan’daki sorunlar nedeniyle turistler başka tatil noktaları arayışına girdi. Birçok tatilci euronun ucuz olduğu Asya, Afrika, ABD ve Latin Amerika ülkelerine yönelirken, Avrupalı turistlerin ilk tercih ettiği yakın destinasyon İspanya oldu.

Rezervasyonlar yüzde 15 arttı

İspanya Otelciler Birliği, İbiza ve Mayorka gibi Balear Adaları,Teneriffa, ayrıca İspanya’nın Akdeniz kıyılarında yaz rezervasyonlarında şimdiden yüzde 90’ın üzerinde doluluk oranlarına ulaşıldığını bildirdi. Almanya’dan İspanya’ya yapılan rezervasyonların geçen yılın yaz aylarına oranla ortalama yüzde 15 arttığı belirtiliyor.

İspanya turizmi ülkenin gayrı safi milli hasılasının yüzde 16’sını oluşturuyor. Turizmi kriz yıllarının ardından iyileşen ekonominin motoru olarak nitelendiren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, turizmin İspanyolların refahındaki büyümeye katkı sağladığını ifade etti.

(fotoğraf: Mandarin Orientals – Barselona, İspanya)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz