Barselona belediyesi, kentteki en ünlü kültürel ve turistik eserlerin başında yer alan ünlü Sagrada Familia kilisesine “kaçak inşaat” cezası kesti. Kilise yönetimiyle belediye arasında yıllardır süregiden pazarlıklar sonuca bağlandı ve ‘bitmeyen kilise’ Sagrada Familia’nın inşaatını sürdüren vakıf belediyeye 41 milyon ABD doları ceza ödemeyi kabul etti.

Yapımı 136 yıldır devam eden Sagrada Familia kilisesi (ya da bazilikası) sadece Barselona‘nın değil tüm İspanya‘nın en ihtişamlı ve turist çeken eserlerinden ve Unesco Dünya Mirası listesinde. Ünlü Katalan mimar Anton Gaudi‘nin 1882’de yapımına başladığı kilisenin inşaatı çok ağır ilerlemiş, mimarın ölümünden sonra çizimlerinden yola çıkılarak inşaat sürdürülmüştü. Barselona belediyesi, kilisenin inşaatı için 136 yıldır hiç ruhsat alınmadığını yıllar önce gündeme getirmiş ve kilise vakfından ödeme talep etmişti.

Kilise vakfı 41 milyon dolarlık cezayı 10 yıla yayılmış şekilde ödeyecek ve para belediye tarafından kiliseye ulaşım kanallarının ve çevresindeki mahallelerin geliştirilmesi için kullanılacak. 2026‘da bitmesi beklenen inşaat için ruhsat belediye tarafından vakfa verilecek ve bundan sonra da düzenli şekilde inşaat vergisi tahakkuk ettirilecek. Göz kamaştırıcı güzellikteki kiliseye ve inşaatına ilişkin vakfın hazırlattığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak: BBC
Görseller: Kilise Vakfı

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz