Brezilya’nın ülkemiz gezginleri tarafından istila edilmemesinin tek sebebi uzaklığı olmalı. Aksi halde Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna vize uygulamayan, gezegendeki en büyük beşinci yüzölçümüne ve dördüncü biyo-çeşitliliğe sahip, dünyanın akciğerleri sayılan Amazon yağmur ormanlarını barındıran, samba ve Rio karnavalının ana vatanı olan renkli, zengin ve seksi Brezilya’yı sık sık ziyaret etmemek delilik olurdu. Yakınlarda yolu düşebilecek olanlar için Surfing The Planet’in Brezilya rehberi ile YouTube videolarından oluşan kısa listemizi paylaşmak istiyoruz. Ülkedeki ana destinasyonların sıralandığı listeye ek yapmak isteyenler yorumlar kısmını kullanabilir.

Iguazu Şelaleleri

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan  Iguazu Şelaleleri, ülkenin Arjantin ile olan sınırında bulunuyor. Yeryüzündeki en büyük şelale konumundaki Iguazu’ya bir tam gün bile ayırılabilir. Arjantin tarafından da izlenebilecek şelaleye Brezilya’daki en yakın yerleşim yeri Foz do Iguaçu. Gitmişken şelalelerin yakınlarında yer alan, yüzlerce renkli egzotik kuş türünün yaşadığı Parque de las Aves kuş cennetini de ziyaret edebilir.

Sao Paulo

Dünyanın en şaşırtıcı ve kaotik başkentlerinden olan Sao Paulo 20 milyon nüfuslu dev bir metropol. Başlarda ürkütücü gelse de iyi bir programla ultra keyifli gün ve haftalar geçirebileceğiniz, tarih, kültür, eğlence, yemek, iş dünyası, konferans vs. aradığınız hemen her şeyi bulabileceğiniz bir dev. Karakterleri birbirinden bir hayli farklı yüzlerce semti barındıran Sao Paulo’da gezmenin sonu yok. Yukarıdaki video güzel anlatmış.

Paraty

Brezilya’nın Costa Verde (Yeşil Kıyı) bölgesindeki Paraty, şirin bir kolonyal kasaba. Kendine özgü mimari ve kültürüne sokaklarında uzun uzun dolaşarak hayran kalabileceğiniz gibi yakınlarında yer alan çok sayıda kumsalda deniz kum güneş keyfi de yapabilirsiniz. Tadına doyum olmaz tekne turlarına katılmayı da isteyebilirsiniz. Otobüsle yarım saat mesafedeki Trinidade’a giderek çok daha muhteşem ve sakin plajlara ulaşmanız da mümkün.

Ilha Grande

Ilha Grande (Büyük Ada) sadece kumsalları ve doğal güzellikleri değil sükuneti ve ruh sağaltıcı özellikleriyle de listeye giriyor. Tüm adada sadece Abraao adlı küçük bir köy bulunuyor ve güzel plajlara ulaşabilmek için orman içinden birkaç saat yürümeniz gerekiyor. Adadaki en güzel plajlar beyaz ve ince kumlarıyla ünlü Praia Lopes Mendes ile Praia de Dois Rios. Tam günlük tekne turuna katılarak diğer plajları da görebilirsiniz.

Rio de Janeiro

Brezilya’da sadece tek bir yer görme şansınız varsa o yer kesinlikle Rio de Janeiro’dur. Şehre tepeden bakan Corcovado Dağı‘ndaki İsa heykelinden şehir dışındaki parklara ve tabi gece hayatına kadar Rio’da hayran kalınacak şeylerin sınırı yok. Ipanema ve Copacabana plajları, Tijuca Doğa Parkı, Santa Teresa semti, Rio karnavalı ve hatta çok tehlikeli gecekondu semtleri ‘favela‘lar bile sizi şehre çekecektir.

Salvador de Bahía

Salvador de Bahia’sız Brezilya rehberi olmaz. 1549 ile 1763 yılları arasında sömürge Brezilya’nın başkenti olan kent, nüfusun büyük kısmı siyah olduğu için ülkenin ‘Afro-Brezilya’ başkenti olarak da nitelendiriliyor. Şehrin en eski merkez mahallelerinden Pelourinho, UNESCO Dünya Mirası listesinde. Ancak güvenlik sorunu da olan şehirde özellikle geceleri bazı mahallelerde dolaşırken, aynı şimdiki başkent Sao Paulo ve eğlence şehri Rio de Janeiro’da olduğu gibi, dikkatli olmakta fayda var.

Morro de Sao Paulo

Salvador de Bahia tüm güzelliklerine rağmen sizi ürküttüyse, çok yakınındaki küçük kasaba Morro de Sao Paulo sizi rahatlacak. Tinharé Adası’ndaki kasabada konaklayıp çevredeki muhteşem plajların keyfini çıkarabilirsiniz. Plajların adları basit: Primera, Segunda, Tercera ve Cuarta Praia (Birinci, İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Plaj) :-).

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz