Türkiye’de pasaportlar bir kez daha değişiyor. Bu kez Avrupa Birliği’ne uyum yasaları için tam biyometrik çipli pasaport dönüşümü başlıyor. Yeni pasaportların 2017’nin başında hazır olması hedefleniyor.

1980’e kadar Türkiye’den Avrupa’daki birçok ülkeye vizesiz seyahat edilebilirken darbe rejiminden kaçmak isteyenlere karşı önlem alma gerekçesiyle birçok ülke Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlara vize uygulaması başlattı ve askeri hükümet yerini sivil hükümetlere bıraksa da o geçici uygulamalar asla değişmedi.

Türkiye’nin ekonomik olarak büyük bir yük altına girdiği 1996 tarihli Gümrük Birliği anlaşmasında da fırsat değerlendirilmedi. Çiller hükümetinin aceleci müzakere tavrı sonucu mallar serbest dolaşırken malın üreticisinin ve tüketicisinin serbest dolaşımıyla ilgili maddeler anlaşmanın içerisine girmedi.

Mülteci krizinin ardından Avrupa ile yapılan anlaşmanın maddelerinden biri olan Türkiye’ye vize serbestisi şu an uzak bir hayal gibi gözükse de hükümet AB’nin 72 kriteri arasında yer alan tam biyometrik pasaport uygulamasına geçiyor. 2017 başında 4 milyon tam biyometrik pasaport hazır olacak.

Pasaportu olanlar sadece defter bedeli ödeyecek

Tam biyometrik pasaportların kullanımdaki biyometrik pasaportlardan en büyük farkı içindeki çipi. Bu çipte parmak izi, fotoğraf ve pasaport bilgileri dijital olarak yer alacak. Yeni pasaportların defter bedeli Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak. Bu uygulamadan önce pasaport almış olanlar sadece defter ücreti ödeyerek çipli pasaporta geçiş yapacaklar.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz