Güney Asya’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Tayland daha çok Müslüman turist çekmek ve ekonomisini canlandırmak için “helal otel” segmentine yatırım yapmaya başladı.

2015 yılında 30 milyon turist çeken ve 42 milyar dolar turizm geliri elde Tayland’ı, Ortadoğu ve diğer Müslüman ülkelerden ziyaret edenlerin sayısı sadece 658 bindi. 2015 Kasım ayında Bangkok’ta açılan 4 yıldızlı Al Meroz Otel bu tabloyu değiştirerek nüfusunun çoğu Budist olan Tayland’a daha fazla Müslüman turist çekebilmeyi amaçlıyor. Mimarisi ile bir camiyi andıran Al Meroz’un içinde iki büyük ibadet alanı ve üç ayrı helal menülü olan restoran var. Otel personeli farklı dinlerden ancak çalışanların hepsine İslam ile ilgili eğitim veriliyor, mutfakta aşçılar İslami kurallara uygun helal yemekler pişiriyor.

Otelin genel müdürü Sanya Saengboon, “Dünyada 1 milyar 600 bin Müslüman var. Bunun sadece yüzde 1’ini bile alabilirsek, bu Tayland ekonomisi için oldukça yararlı olacaktır” diyor. Tayland Turizm Bakanlığı’na göre bu çabalar sonuç veriyor. 2015’te Tayland’a gelen Müslüman turist sayısı beklenenin altında olsa da bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında artış göstermiş.

Gecesi en az 116 dolar

Helal otelde bir gecelik konaklama fiyatı 116 dolardan başlıyor, oda ve hizmete göre 1445 dolara kadar çıkıyor.

Tayland’da geçen yıl Müslüman turistlerin helal yemek yapan restoranları, ibadet ve ziyaret edebilecekleri dini noktaları kolayca bulmaları için bir akıllı telefon uygulaması da hizmete sokulmuştu.

helal-otel-al-meroz1helal-otel-al-meroz2helal-otel-al-meroz3helal-otel-al-meroz4helal-otel-al-meroz5helal-otel-al-meroz6helal-otel-al-meroz7

(fotoğraflar: Al Meroz Hotel)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz