Dünyadaki tek uçuş emniyeti ve ürün değerlendirme sitesi AirlineRatings.com  tarafından yayınlanan ‘dünyanın en güvenli havayolu şirketi’ listesi açıklandı. 2017 için hazırlanan 20’lik listenin zirvesinde son üç yıldır bu pozisyonu kimseye kaptırmayan Qantas Airlines yer aldı. Türk Hava Yolları yedi üzerinden yedi yıldıza sahip 148 havayolu arasına giremedi.

AirlineRatings.com editörlerinin açıklama metninde yıl içinde her hangi bir yaralanma veya ölüm vakasının yaşanmadığı Qantas‘ın sektördeki en deneyimli havayolu şirketi olduğu, uydu ve navigasyon teknolojilerinin kalkış uçuş ve iniş sırasında etkin ve verimli şekilde kullanıldığı, uçak ve personel performansını gerçek zamanlı olarak takip ederek sorunları ortaya çıkmadan veya büyümeden çözebildiği vurgulandı.

Listede Qantas’ın dışında listede yer almayı başaran diğer 19 firmaysa şöyle (alfabetik sırayla): Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, British Airways, Cathay Pacific Airways,  Delta Air Lines, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, Japan Airlines, KLM, Lufthansa, Scandinavian Airline System, Singapore Airlines, Swiss, United Airlines, Virgin Atlantic ve Virgin Australia.

AirlineRatings.com, yukarıdakilere ek olarak, düşük maliyetli havayolları içinde en güvenli olan 10 tanesini de sıralamış: Aer Lingus, Flybe, HK Express, Jetblue, Jetstar Australia, Jetstar Asia, Thomas Cook, Virgin America, Vueling ve Westjet.

Eklemekte fayda var, AirlineRatings.com’un güvenli havayolu değerlendirmeleri yapılırken şirket içi denetim raporları, devlet ve uluslararası kuruluşların denetim raporları, kaza ve arıza raporları, karlılık ve filo yaşı gibi veriler hesaba katılıyor. 2017 için değerlendirmeye alınan 425 şirketten 148’i en yüksek güvenlik puanı olan ‘yedi yıldız‘a sahip. Üç yıldız ve altında değerlendirmeye sahip şirket sayısıysa 50. Sadece bir yıldıza sahip 14 şirket Afganistan, Endonezya, Nepal ve Surinam’dan.

Güvenli seyahat açısından yedi üzerinden altı yıldız alabilen Türk Hava Yolları, ilk 148 firma arasına giremedi. Pegasus Havayolları ise düşük maliyetli havayolu şirketleri içinde yedi üzerinden yedi yıdız almayı başardı ancak ‘ürün puanı’ beş üzerinden üçte kalınca sıralamaya giremedi.

Dünyadaki tüm havayolu şirketlerinin yer aldığı güvenlk değerlendirme listesini burada bulabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz