Havayolu dünyanın en güvenli ulaşım şekli olmayı sürdürüyor. Elbette bu durum şirketten şirkete değişiyor ve çok küçük farklarla da olsa bazı şirketler rakiplerine kıyasla daha detaycı ve titiz davranıyor, güvenlik odaklı imaj çalışmasına önem veriyor ve yolcularda daha çok güven duygusu yaratabiliyor.

Sivil havacılık sektörünün önde gelen derecelendirme şirketi AirlineRatings.com her yıl pek çok kriteri bir araya getirerek dünyanın en güvenilir havayolu şirketlerini belirliyor. 2019 yılına ait en güvenli 20 havayolu şirketi listesi de dün basına servis edildi.

2019’un en güvenilir 20 havayolu şirketi listesinin zirvesinde, geçen yıl da bu pozisyonda bulunan, Qantas yer aldı. Avustralya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi derecelendirme kuruluşunun açıklamasında “sektörde sonradan güvenlik standardı haline gelen pek çok uygulamayı ilk kez kullanan şirket” olarak övüldü. Qantas’ın uydular aracılığıyla tüm uçaklarındaki motorların çalışma durum ve performanslarını anlık olarak takip ettiği de vurgulandı. Listede yer alan diğer 19 şirketse sıralamasız paylaşıldı. Türk Hava Yolları ilk 20 şirket arasında yer alamadı.

AirlinesRatings’e göre 2019 en güvenli 20 havayolu şirketi alfabetik sırayla şöyle:

Air New Zealand
Alaska Airlines
All Nippon Airways
American Airlines
Austrian Airlines
British Airways
Cathay Pacific Airways
Emirates
EVA Air
Finnair
Hawaiian Airlines
KLM
Lufthansa
Qantas
Qatar
Scandinavian Airline System
Singapore Airlines
Swiss
United Airlines
Virgin

232 ülkeden 405 havayolu şirketinin incelendiği derecelendirme sürecinde havayolu şirketlerinin kaza ve arıza karnesi, yerli ve uluslararası resmi kuruluşlarca denetlenme sıklığı ve sonuçları, aldıkları güvenlik önlemlerinin türü, niteliği ve kapsamı, uçak filosunun yaşı, şirketin karlılığı ve güvenlik yatırımları gibi kriterler dikkate alındı.

AirlineRatings şirkti, bu yıl ilk kez “ekonomik havayolu şirketleri” için de derecelendirme yaptı ve en güvenli 10 şirketi belirledi: Flybe, Frontier, HK Express, Jetblue, Jetstar Australia / Asia, Thomas Cook, Volaris, Vueling, Westjet ve Wizz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz