Avrupa’da en çok yolcuyu Londra Heathrow ağırladı

londra heathrow havalimanı en işlek

Londra Heathrow Havalimanı, Avrupa’nın en işlek havalimanı ünvanını 2018’de de rakiplerine kaptırmadı. Geçen yıl 80.1 milyon yolcunun geçtiği Heathrow‘u takip eden Paris, Amsterdam, Frankfurt ve İstanbul Atatürk havalimanları arasındaysa neredeyse kafa kafaya bir yarış göze çarpıyor.

Moskova Şeremetyevo Havalimanı, Dünya Kupası finallerinin de katkısıyla bu yıl yolcu sayısını yüzde 14.3 artırarak 10’uncu sıradan listeye girmeyi başardı; geçen yılın 10’uncusu Roma Fiumicino Havalimanı’ysa 2018’de 11’inci sıraya geriledi. Bloomberg’ün haberine göre, Münih Franz Josef Strauss Havalimanı da Londra Gatwick’in önüne geçerek en işlek 8’inci havalimanı oldu.

Geçen yıl ağırladığı yolcu sayısını yüzde 6 artıran İstanbul Atatürk Havalimanı, toplam 68 milyon yolcuyla Avrupa sıralamasında 5’inci sıraya oturdu.
2019 içinde Atatürk’ten İstanbul Havalimanı’na taşınmanın tamamlanmasıyla yolcu trafiğinin daha da artarak yeni havalimanını Avrupa sıralamasında daha da üst sıralara çıkarması bekleniyor. İstanbul Havalimanı’ndan 2020 yılında yaklaşık 90 milyon yolcunun geçmesi hedefleniyor.

Ağırladıkları yolcu sayısı itibarıyla 2018’de Avrupa’nın en işlek uluslararası havalimanları şöyle sıralandı:

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz