Yapay zeka bir bilim kurgu ögesi olmaktan çıkalı çok oldu; robotlar da öyle. Boston Dynamics’in eziyet gören robotu Atlas için sosyal medyanın nasıl tek yürek olduğu malum. Neyse ki Connie, Atlas kadar şanssız değil. O da çalışmak zorunda ama en azından kötü muamele görmüyor.

Hilton’un Amerika’daki otel zincirlerinde görevlendirmek üzere IBM’in Watson programını kullanarak üretmeyi planladığı “otomabot” şimdiden Virginia’daki Hilton McLean otelinde iş başına geçti. Adını Hilton’un kurucusu Conrad Hilton’dan alan Connie, etraftaki restoranlara dair soruları cevaplayabiliyor, otel hakkında misafirlere bilgi verebiliyor ancak henüz check-in işlemlerini yapamıyor.

IBM ve Hilton Connie’de Fransız robot geliştiricisi Aldebaran’ın 8 bin dolarlık insansı robotu Nao’yu baz aldı. Birçok dil konuşabilen Nao, dünyanın birçok farklı yerinde farklı meslekler yürütüyor, örneğin Japonya’da bir bankada asistan olarak çalışıyor. Hilton versiyonu ise yerel dili kullanıyor ve yerel dille aktif hale geliyor. IBM’in Watson programını kullandığı gibi, yine IBM’in ortaklarından Waylazer’ı da seyahat bilgileri için kaynak alıyor.

IBM, robotların dışında tablet, masaüstü, mobil ve diğer Nesnelerin İnterneti aygıtları gibi çeşitli yöntemlerle Watson’ın yapay zeka becerilerini daha geniş kullanıcı kitlelerine sunmak için çalışmalar yapıyor. Connie de bunun bir parçası olarak konaklama sektörü için düşünülen pilot çözümlerden biri. Watson sistemleri tıpkı insanlar gibi algı, öğrenme ve deneyim yoluyla dünyayı anlayabildiği kognitif bilişim adında bilişimde yeni bir çağı temsil ediyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz