Daha renkli ve çeşitli bir başka memleket söylemek gerçekten zor; doğası, şehirleri, mutfağı, gelenekleri ve dinleriyle Hindistan bambaşka bir alem. Kuzeyde Himalayalardan kuzeydoğudaki çöllere, yoğun yağmur ormanlarından palmiyelerin denize eğildiği tropik adalara, gelenek ve dinin her şeyin önünde olduğu kentlerden gece hayatının en renkli örneklerinin bulunduğu dev metropollere, Hindistan’da her gezgini tatmin edecek bir şeyler var. Aşağıda bu devasa, karmaşık ve ruhani ülkeden 11 cazibe merkezini paylaşıyoruz.

Tac Mahal, Agra

Hindistan Tac MahalHindistan’a seyahat planlarken ilk görülecek yerlerden biri Tac Mahal. Babür imparatoru Şah Cihan, 1600’lerde üçüncü eşi Mümtaz Mahal‘in anısına yaptırdığı bu mermer mozole/kabirde eşiyle birlikte yatıyor. Unesco Dünya Mirası listesindeki anıt yılda 8 milyondan fazla ziyaretçi alıyor.

Jaipur, Racastan

Racastan’ın başkenti, kale ve saray duvarlarına egemen olan pembe renk nedeniyle  ‘Pembe Kent” olarak da anılıyor. Hikayeye göre 1876’da Mihrace Ram Sing, Birleşik Krallık Prensi Albert ile Kraliçe Viktorya‘nın ziyaretine hazırlık için kenti pembeye boyatmış. Gelenek bugüne kadar devam ettirilmiş. 16’ıncı yüzyılda yapılmış Kehribar Kalesi ile kızı kumtaşıyla inşa edilen Hava Mahal (Rüzgarlar Sarayı), görülecek yerlerden.

Chand Baori, Abhaneri

Jaipur‘ın yakınlarındaki Abhaneri köyü, çok ziyaretçi almıyor ancak dünyanın en ilginç yapılarından birini barındırıyor. 1200 yıllık Chand Baori adlı basamaklı kuyu 13 katta toplam 3 bin 400 basamaktan oluşuyor. Sulama teknolojileri keşfedilmeden önce bölgedeki kurak köy ve kasabalar için su depolamak amacıyla inşa edilmiş.


Jodhpur, Racastan

‘Pembe Kent’ten sonra bir de ‘Mavi Kent‘ görmeyi seçebilirsiniz. Racastan’ın ikinci büyük şehri Jodhpur, söylenene göre Hindistan’da en çok instagramlanan yerlerden biri. Evlerin büyük kısmının mavi boyalı olduğu eski kente tepeden bakmak için yaklaşık 120 metre irtifadaki kocaman Mehrangarh Kalesi‘ne tırmanmak isteyebilirsiniz. İnşaatı 1459’da başlayan kalenin bitirilmesi ancak geçen yüzyılda mümkün olmuş.

Nubra Vadisi, Ladakh

Yerli olmayanların gitmek için bir izne ve bilgili bir rehbere ihtiyacı olduğu bu soğuk çöl vadisi, deniz seviyesinden yaklaşık 305 metre yukarıdaki Ladakh‘ta bulunuyor. Karlı tepelerle çevrili bu muhteşem yeryüzü parçası, ara ara rastlanan Budist manastırlarıyla masalsı ve neredeyse dünya dışı bir atmosfere sahip.

Dal Gölü, Kaşmir

“Kaşmir’in tacındaki mücevher” olarak nitelendirilen Dal Gölü, muhteşem manzaraları yanında geleneksel ahşap ‘şikara’ tekneleriyle çıkılan dingin göl gezintileriyle de ziyaretçileri büyülüyor. Tezgahların teknelerde bulunduğu yüzen açık hava pazarlarında biraz alışveriş yaptıktan sonra tüm Hindistan’daki en güzel Babür bahçesi sayılan Şalimar Bagh’ta dinlenebilirsiniz.


Yumthang Vadisi, Sikkim

Himalaya Dağları‘nın Kuzey Sikkim‘deki kısmında yer alan Yumthang Vadisi, irtifası kadar doğal güzellikleriyle de nefessiz bırakan bir köşe. “Çiçek Vadisi” olarak da bilinen vadi, her yıl Temmuz’la Eylül arasındaki dönemde yamaçlarını boyayan yüzlerce çeşit orkide, orman gülü ve yabani çiçek tarlalarını izlemek isteyen doğa yürüyüşçülerine açılıyor.

Ganj

Kudretli Ganj nehri, özellikle şehir içinde aşırı kirliliğe yenilerek gezginlerin gözünde eski pırıltısını ve şöhretini yitirmiş durumda. Ancak Hinduizm için hala kutsal olan nehrin kıyısında ülkenin en eski ve kutsal iki şehri, Varanasi ve Haridvar bulunuyor. Hacıların Ganj sularında yıkanarak kutsandıkları şehirlerden az uzaktaki Rişikeş kasabası, dünyanın yoga merkezi olduğu iddiasında.

Athirapally Çağlayanları, Athirappilly

“Hindistan’ın Niagarası” denilen Athirapally çağlayanları, Çalakudi Nehrinin üzerinde yer bulunuyor. Yaklaşık 24 metre yüksekten dökülen suları çevreleyen cangıl, buralara yolu pek düşmeyen çok enteresan göçmen kuş türlerinin de uğrak yeri.


Tar Çölü

Yüzölçümü 200 bin km²’yi geçen Tar Çölü (ya da Büyük Hint Çölü), Jodhpur veya Jaisalmer‘e yolunuz düştüğünde kıyısından deneyimleyebileceğiniz bir yeryüzü sürprizi. Yer değiştiren kum tepelerini ve çöl kültürünü tatmak için ziyaretinizi Çöl Festivali‘ne denk getirmeye çalışın. Son derece geleneksel bir içeriği olan festivalde, türban bağlama ve deve süsleme gibi yarışmaların yanı sıra bolca müzik ve dans var.

Kerala

Hindistan’ın güneyindeki bu tropik eyalet gün geçtikçe popülaritesini artırıyor. Munnar‘daki çay ve baharat tarlaları ve çevresi, doğa manzaralarının yanında kamp, yürüyüş ve yaban hayatı izleme faaliyetleri için biçilmiş kaftan. Kerala‘nın bir diğer cazibe noktası da birbirine kanallarla bağlı lagünler ve onların arasında dağılmış köyler, tarlalar ve ormanlık alanlar. Küçük yöresel teknelerden birin kiralayıp hayatınızın en dingin ve nefes kesici kanal turunu yapabilirsiniz.

Kaynak: Marriott Traveler
Fotoğraflar: Wikimedia Commons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz