İngiltere ve Fransa, Türkiye’yi 10 gün karantinalı “kırmızı liste”ye aldı

britanya kırmızı liste

İngiltere ve Fransa hükümetleri, Türkiye’nin de aralarında olduğu bir grup ülkeyi 10 gün otelde karantinayı zorunlu kılan yüksek risk kategorisine aldı. Koronavirüs salgınına karşı seyahat kısıtlamaları düzenlemesinde Türkiye’yi orta riskli gruptan çıkararak, “en yüksek riskli” grup olan “kırmızı liste”ye alan İngiltere, Türkiye’nin yanı sıra Maldivler ve Nepal‘i de kırmızı listeye dahil etti. Fransa ise Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ı gruba dahil etti.

Kırmızı listedeki ülkelerin “en acil durumlar dışında ziyaret edilmemesi gereken ülkeler” olduğunu hatırlatan Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, yeni kararın 12 Mayıs Çarşamba günü yerel saatle 04:00 itibarıyla uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenler 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak, ev yerine otelde karantinada kalmak zorundalar. Bu otel konaklamasının 1700 sterlinlik (yaklaşık 20 bin TL) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor.
İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi finali tehlikede

Ulaştırma Bakanı Shapps, İngiliz taraftarların Manchester City ile Chelsea arasında 29 Mayıs’ta oynanacak Şampiyonlar Ligi finali için İstanbul’a gitmemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Grant Shapps, İngiltere Futbol Federasyonu ile UEFA arasında görüşmelerin sürdüğünü, finalin İngiltere’de oynanabileceğini ancak bu konuda son kararı UEFA’nın vereceğini belirtti.

Listeye eklenecek ya da çıkartılacak ülkeler, Biyogüvenlik Ortak Komitesi’nin belli kriterlere göre yaptığı Covid-19 risk değerlendirmesine göre belirleniyor. Son eklemelerle birlikte listedeki ülke sayısı 40’ı geçti. Bunlar arasında Brezilya ve Hindistan gibi koronavirüs mutasyonlarının görüldüğü ülkeler de var. Listenin geri kalanı ağırlıkla Afrika ve Güney Amerika ülkeleri.
Hükümetin belirlediği “kırmızı liste” kurallarına göre bu ülkelerden İngiltere‘ye gelen yolcuların 10 gün boyunca zorunlu otel karantinasına girmesi gerekiyor. Hükümetin belirlediği otel veya tesislerde 10 gün boyunca kişilerin kendi masraflarını karşılaması gerekirken, otel ücretinin ise bir kişi için 1,700 sterlin olarak açıklanmıştı.

Öngörülen otel karantinasını uygulamayan kişiler için 10 bin sterline kadar para cezası uygulanacağı ve yolcu formlarında seyahat geçmişlerini yanlış beyan eden kişilere ise 10 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı da daha önce duyurulmuştu.
Fransa da listeyi genişletti

Fransa, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye dahil 7 ülkeden daha gelen yolcuların 10 gün karantinaya alınmasını zorunlu hale getirdi. AFP’nin haberine göre Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan Fransa’ya gelecekler de 10 gün karantinaya girecek.

Bu ülkelerden Fransa’ya gidecekler, ülkeye giriş yaptıklarında karantinayı nerede geçireceklerine ilişkin bir belgeyi ibraz edecek, karantina süresince her gün 2 saat dışarı çıkabilecek. Bu saatler, yerel saatle 10.00-12.00 olarak belirlendi. Açıklamada, bu ülkelerden gelen yolcuların son 36 saat içinde Kovid-19 testi yaptırması ve karantinada kalacakları yeri yetkililere bildirmesi gerektiği kaydedildi.

1 yorum

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz