İsviçre‘de en çok kullanılan şehirlerarası toplu taşıma aracı olan demir yolları, pek yakında uçan taksilerle yolcularına ek hizmet vermeye başlayabilir. İsviçre Federal Demiryolları (SBB), yakın gelecekte yolcularını uçan taksilerle taşıyacak bir plan için çalışmalarını sürdürüyor.

Kurum proje kapamında geçen yıl ilk uçuş testlerini başarıyla tamamlayan Lilium Jet uçan araçlarını kullanmayı planlıyor. Alman Lilium Aviation şirketiyle görüşmeler yapan SBB, proje istendiği gibi ilerlerse beş on yıla kalmaz tren istasyonlarındaki yolcularını gitmek istedikleri destinasyonlara uçan otomobillerle götürmeye başlayabilir.
Elektrikle çalışan ve beş kişi taşıyabilen Lilium kişisel şehir jetinin en ayırt edici özelliği, adından da anlaşılacağı üzere, drone tipi olmayıp minik bir jet motoruyla çalışıyor olması. Almanya merkezli girişimin geliştirdiği uçağın ikinci önemli özelliği de dikey iniş kalkış yapabilmesi. Bu da özel pistlere ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor.

İsviçre‘de yayımlanan Sonntags Zeitung gazetesinin haberine göre SBB sözcüsü Raffael Hirt, bu proje için Lilium firmasıyla bir niyet mektubu imzaladıklarını söyledi. Ancak projeye karşı çıkan bazı yetkililer, İsviçre demiryollarının tren ulaşımı için hizmet veren bir servis olduğu ve hava trafiği gibi ütopik planlar yerine demir yollarının sorunlarını çözmeleri gerektiği kanısında.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz