Japonya pasaportu yılı zirvede bitirdi

güçlü pasaportlar Japon Türk pasaportu

En güçlü pasaportlar listesinde zirveyi geçen yıl ortasında Almanya’dan devralan Japonya, yeni yıla da şampiyon olarak girdi. Henley Passport Index‘in yayımladığı son derecelendirmeye göre Japon pasaportu 2019 başında vizesiz giriş hakkı olan ülke sayısını bir artırarak 190’a yükseltti.

Güney Kore pasaportu da ülke sayısını 189’a yükselterek Singapur ile ikinci sırayı paylaştı. Böylece dünyadaki en güçlü pasaportlar listesinde ilk sıra Asya ülkelerinin oldu. Ancak ilk 20’ye bakıldığında, 15 ülkenin Avrupa ülkesi olması dikkat çekiyor. Geçen yılın başına kadar zirveyi işgal eden Almanya pasaportu, derecesini bu dönem yükselten Fransa‘yla birlikte 2019 ilk çeyrek sıralamasında üçüncü sırada yer aldı.

2019 başı itibarıyla 111 ülkeye vizesiz veya kapıda vizeyle giriş imkanı olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportu, değerlendirmeye alınan 199 pasaport içinde 95’inci oldu, eşit puanlar hesaba katıldığında 52’inci sırada yer aldı.

Henley Passport Index 2019 sıralamasında 2018 kıyasla en hızlı yükselişi gösteren ülkelerse 5’er sıra atlayan Çin Halk Cumhuriyeti (69) ile Birleşik Arap Emirlikleri (22) oldu. Brexit süreci sonucunda Avrupa Birliği’nden ayrılmaya hazırlanan Birleşik Krallık daha şimdiden bir ülke kaybederek hızlı yükselen Avrupalı komşularıyla rekabette zorlandı ve 4’üncü (ülke bazında 11’inci) sıradan 6’ıncı sıraya (ülke bazında 17’inci) sıraya geriledi.

En güçlü pasaportlar listesinde ilk 60 ülke ile vizesiz veya gümrük kapısına vizeyle giriş yapabildikleri ülke sayıları şöyle:

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz