Sık seyahat eden biriyseniz, valizlerinizin başına bir şey gelmemiş olmama ihtimali çok düşük. Malum, valizler ya havaalanında bir benzeriyle karışır ya yanlış destinasyona gönderilir ya da bazen unutulur, bazen de kargo bölümüne yüklenirken düşer. Kayıp valiz maalesef sık rastlanan bir durumdur.

Kaza ve aksiliklerin dışında kötü niyetli havaalanı personeli de (her ne kadar sayılarının çok çok az olduğuna inanmak istesek de) valizlerin kaybolmasına sebep olabiliyor. Tıpkı birkaç hafta önce Virjinya‘daki Norfolk Uluslararası Havalimanı‘nda çalışan ve burada yaptıkları hırsızlıktan dolayı ceza alan çalışanlar gibi. Artık tüm bu tersliklere karşı valizinizin de “sesini çıkartma” hakkı olacak, hem de kelimenin tam anlamıyla.

Bunu sağlayacak olansa tabii ki teknoloji. BagSentry‘nin FAA / TSA uyumlu sağlam ve tekrar kullanılabilir sensörü sayesinde valizinizin nerede ve ne durumda olduğunu öğrenebileceksiniz. Açılıp kapanmasını, düşmesini, hatta yağmurda bırakılıp bırakılmadığını bile… Kendine ait telefon uygulamasıyla kullanılacak araç, valizin yolculuğunu adım adım size raporlayacak. Kötü bir muamele görürse, ani travmaya maruz kalırsa bunları sizinle paylaşacak. Kötü bir senaryoda havayolu şirketinize ya da tur operatörünüze dava açmanız gerektiğinde de size delil sağlayacak.

BagSentry‘yi bir an önce kullanmak istiyorsanız, ilk başta onu herkesin kullanımına sunacak olan Kickstarter projesine destek vermeniz gerekiyor. Şimdilik 6 bin dolar toplayabilen fikir, gerçeğe dönüşmek için 100 bin dolara ulaşmayı bekliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz