Kuzey Işıkları (Aurora Borealis), kuzey kutbuna yakın ülke ve bölgelerin belki de en ‘turistik’ doğa olaylarından. Gökyüzündeki bu şahane ışık oyunlarını izlemek için geceleri, şehir ışıklarının olmadığı açık araziler en doğru noktalar. Dolayısıyla kuzey ülkelerindeki turizm işletmecileri bu amaçla ilginç gezi çözümleri üretebiliyor. Bunların sonuncu örneği Finlandiya‘nın kuzeyinde, kar araçlarıyla çekilerek ıssızlığın ortasına bırakılan kızaklı, cam tavanlı mobil otel odaları.

Off the Map Travel adlı kış turizmi şirketinin paketlerinde yer alan mobil otel, her biri 2.5 metreye 4.5 metre ebadında ve 2 metre yüksekliğinde olan iki kişilik kızaklı kabinlerden oluşuyor. Kabinlerin duvarları ve tavanı, Kuzey Işıkları’nın keyfini çıkarmak için saydam kırılmaz ve ısı yalıtımlı pleksiden mamul.

Kabinde hafif ama gayet konforlu çift kişilik bir yatak, küçük bir masa ve gazlı ısıtıcı bulunuyor. Tuvaletse ana kabinle birlikte çekilerek taşınan harici bir kabinin içinde. Odalar (yani kızaklı kabinler) Finlandiya’nın en kuzey bölgesindeki Kilpisjärvi köyünün 5.95 kilometre doğusunda bulunan ve Kuzey Işıkları’nın en rahat şekilde izlenebildiği bir araziye çekiliyor.

Odalarından çıkıp çevreyi keşfetmek isteyen konuklar, kabinlerdeki kar ayakkabıları ile kişisel kızakları ücretsiz kullanabiliyorlar. Şimdilik Nisan ortasına kadar rezervasyon yapılabilen otel, 2019’un Ocak ayında farklı bir bölgede yeniden açılacak.


Merak edenler için belirtelim; kahvaltı ve havalimanı transfer servislerinin de dahil olduğu olduğu çift kişilik ve üç günlük konaklama paketleri yaklaşık 2250 dolar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Göçmen olmak için en iyi ülkeler [Rapor]

Da Vinci’nin Haliç köprüsü Finlandiya’da yapılıyor

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz