Mobil rezervasyon sürecinde en çok yorumlara bakılıyor

Hotels.com’un Mobile Travel Tracker (mobil seyahat takibi) araştırması, Türkiye’den gezginlerin otel rezervasyonu alışkanlıklarını ortaya çıkardı: Mobil rezervasyon yaparken misafir yorumlarına fiyattan daha fazla önem veriyoruz, son dakikada otel rezervasyonu yapmaya düşkünüz ve işten yatağa ve tuvalete her yerde rezervasyon yapabiliyoruz.

31 ülkeden 9 bin 200 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, günümüzün modern seyahat tutkunları yılda dört kez seyahat ediyor ve ortalama 13 gece otellerde konaklıyor. Sonuçlar Türkiye için de çok farklı değil, yerli turistler genelde olduğu gibi yılda dört kez seyahat ediyor ve yılın ortalama 15 gününü otellerde geçiriyor.

İki kişiden biri cep telefonu üzerinden rezervasyon yapıyor

Yüzde 27 kalacağı otel için tabletten, yüzde 51 cep telefonundan, yaklaşık yüzde 8 ise giyilebilir teknoloji cihazlarından rezervasyon yapıyor. 40 yaşın altındaki gezginler arasında mobil rezervasyon oranları en yüksek değerlere ulaşıyor.

hotels-com-rezervasyon2

Ya işte ya yatarken ya toplu taşımada

Türkiye’den rezervasyon yapanların yarısından fazlası, ofiste, iş saatleri içerisinde otel odası rezervasyonu yapıyor. Yüzde 23 eşiyle birlikte yataktayken ve yüzde 21 toplu taşıma araçlarıyla yolculuk halindeyken rezervasyon yapıyor. Yüzde 10 ise tuvalette otururken mobil rezervasyon yaptığını itiraf ediyor. Bu oran, 30 yaşın altındaki gençlerde daha da yükseliyor.

Misafir yorumları ‘uygun fiyat’tan daha önemli

Günümüzün seyahat tutkunları için fiyat artık tercihleri şekillendiren en önemli faktör değil. Doğru ödeme seçenekleri ve misafir yorumları gibi özelliklere fiyattan daha fazla önem veriliyor. Sonuçlara göre, tercihleri belirleyen en önemli beş faktör şöyle: Uygun ödeme seçenekleri sunulması (yüzde 63), otel hakkında detaylı ve faydalı bilgilerin bulunması (yüzde 58), gerçek misafir yorumları (yüzde 55), tercih aşamasında çok sayıda otel fotoğrafını inceleyebilmek (yüzde 52) ve otelin telefonla rahatça aranabilmesi ve telefonda bilgi alınmasındaki kolaylık (yüzde 50). Otelin uygun fiyatlı olması ise yüzde 46’yla tercihleri yönlendiren altıncı faktör durumunda.

hotels-com-rezervasyon3

Spontane rezervasyon bizim işimiz!

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 63’ü, seyahat sırasında akıllı telefonları sayesinde daha spontane olma şansını yakaladığını söylüyor. Katılımcıların yüzde 8’i, mobil cihazlar ile yola çıkış tarihlerinden 1-3 gün öncesinde rezervasyon yapıyor. Yüzde 22 ise daha da son dakikacı davranarak, otel rezervasyonunu uçağa binmeden önce havaalanında yapıyor.

hotels-com-rezervasyon4

Geleceğe dair hizmet beklentileri

Hotels.com’un Mobile Travel Tracker araştırması, seyahat tutkunlarının mobil alandaki gelecek beklentilerine dair de fikir veriyor. Katılımcıların yüzde 59’u, kaldığı otel hakkında anlık olarak yorum yapabilmek istiyor. Katılımcıların yarısından fazlası gidecekleri yer hakkında anında bildirim alabilme talebinde. Yüzde 42 ise, akıllı telefonlarını kullanarak otellerde self check-in yapmayı umuyor.

Öne çıkan bir başka beklenti ise konaklama sırasında, mobil cihazlar aracılığıyla, arama yapmadan otellerle doğrudan iletişim kurabilmek. Örneğin yüzde 59, otellerle anında mesajlaşarak iletişim kurmak istediğini, yüzde 38 ise konaklama sırasında mobil cihazlarla oda servisi almak istediğini söylüyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz