Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından özel bir havayolu şirketinden 270 bin liraya satın alınan ve İstanbul’dan Kuşadası’na dalış turizminin canlandırılması amacıyla getirilen Airbus A300 kargo uçağı suya indirildi. İşlem için uçağın alt ve iç bölümlerine kaldırma balonları yerleştirildi. Büyük vinç yardımıyla deniz üstüne bırakılan uçağın indirilmesi aşamasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Uçağın suya indirilme anı Kuşadası Airbus projesi alanı etrafında toplanan halk tarafından merakla izlenirken cep telefonlarıyla kaydedildi. Emektar Airbus römorkör ile 15 mil açığa çekildikten sonra akşam saatlerinde törenle batırıldı.

Belediye tarafından satın alınan 54 metre uzunluk ve 44 metre kanat genişliği bulunan uçak, İstanbul’da söküldükten sonra 5 TIR’a yüklenerek ve yol güvenliği sağlanarak nisan başında Kuşadası’na getirilmişti. Uçağın parçalarının montajına 7 Nisan tarihinde başlanmıştı. Uzmanlar tarafından 2 aya yakın süre yürütülen çalışmalar sonucunda yolcu uçağının montajı tamamlandı. Deniz kenarında yapılan montajın tamamlanmasıyla uçak deniz üzerindeki 4 saatlik bir yolculuğun ardından dev uçak batırılacağı noktaya getirildi.

Kuşadası’nı dünya sualtı turizminde önemli bir noktaya taşıyacağı umulan ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu işbirliğiyle yürütülen uçak batırma projesinin gerçekleştirilmesi törenine belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can, CHP Aydın il Başkanı Bayram İnci, Söke, Karacasu, Çine ve Bozdoğan Belediye Başkanları, Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım ile çok sayıda vatandaş izledi. Yapılan çalışmanın ardından dev uçak Ramada ve Suhan 360 otellerinin önünde denize batırıldı.

Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can, batırma işlemi tamamlanan uçak için ilk dalışı kendisinin gerçekleştireceğini söyledi ve “Burası bu uçak batığı ile birlikte önemli bir dalı merkezi olacak. Dalışa meraklı herkesi Kuşadası’na davet ediyorum. Kuşadası Airbus batığı projesiyle önemli bir katkı sağlayacak “ dedi.

Batırılan uçakların en büyüğü

Bir uçağın “dalış turizmi” için denize batırılması Türkiye’de bir ilk değil. Ne var ki, bugüne kadar Antalya, Kaş ve Kemer’de 2009 yılından bu yana bu amaçla denize batırılan sadece üç küçük uçak var. Biri iki kişilik Türk Hava Kurumu, bir diğeri askeri nakliye uçağı, sonuncusu ise 10 kişilik yine pervaneli bir uçak. Kuşadası açıklarında batırılan Airbus A300, bu boyutta resif amaçlı batırılanların en büyüğü ve hem Türkiye hem Avrupa’da bir ilk.

5752b64e402011d4345a51dc

(fotoğraflar: CNN Turk)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz