Britanya Prensi William ve eşi Cambridge Düşesi Catherine Hindistan’a gidiyor. İkili Hindistan ziyaretinde başta Tac Mahal bölgesini içine alan Agra şehri olmak üzere Yeni Delhi, Mumbai ve Kaziranga Milli Parkı’nı da görecek.

Mirror’ın haberine göre, Kraliyet çifti çocuklarını yanlarına almayacakları yolculukta 10 Nisan’da Hindistan’a adım atacak, oradan Bhutan’a geçecek ve 16’sında Hindistan’a geri dönerek şah Cihan’ın eşi için yaptırdığı ve ölümünden sonra eşiyle birlikte yattığı anıt mezar Tac Mahal’i gezecek. Hem Kate hem William iki ülkeyi de ilk kez görecek.

Kensington Sarayı basın açıklamasında ikilinin resmi unvanlarını kullanarak “Dük ve düşes Hindistan’da güncel Hint yaşamını değişik açılardan görecek. Gençliğe, girişimciliğe, spora, açlığı şehirlerdeki açlığı azaltmaya yoğunlaşan çabalara ve kırsal hayata şahitlik edecekler” dendi.

Tac Mahal’de yalnız bir prenses

William ve Kate’in Hindistan seyahatlerine dair en ilginç nokta, prensin annesi Prenses Diana’nın 1992’de çekilen fotoğrafı. O dönemde eşi Prens Charles’tan ayrılık aşamasındaki Diana, Tac Mahal ziyareti sırasında tek başına görüntülenmiş ve kare de onun yalnızlığının sembolü olmuştu.

(fotoğraf: Dhirad, Commons, Wikimedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz