Şehir gezginleri bilir, genellikle ana meydanlarda da olsa ummadık yerde ummadık derecede şaşırtıcı şehir heykelleri (ya da düzenlemeleri) ile karşılaşabiliyor insan. Ve bu eserler, gezginlerin kafasında o şehre ait tüm imge ve duygularına yerleşiyor. Örnekleri bir hayli fazla olsa da en azından bizim gözümüze çarpan 11 tanesini sizlerle paylaşmak istedik.

Birinci kuşak

Dünyadaki şehir heykelleri içinde en ünlülerinden biri olan, Chong Fah Cheong tarafından yapılan First Generation adlı eser, Singapur Nehri kenarında keyif yapan çocukları betimliyor. Eseri Singapur Turizm Kurulu sipariş ve finanse etmiş.

Mimari detay


Petrus Spronk’un The Architectural Fragment adlı eseri Melbourne, Avustralya’daki Victoris devlet kütüphanesinin önünde yer alıyor. 1992’de belediyenin hazırlayıp finanse ettiği büyük bir kentsel sanat projesi çerçevesinde yapılmış.Şefkatli el

Eva Oertli ve Beat Huber tarafından yapılan 1.6 metre yüksekliğindeki heykel Glarus, İsviçre’deki bir parkta bulunuyor.

Yolcular

Marsilya’daki Les Voyageurs, Fransız sanatçı Bruno Catalano’nın işi. Gezginlerin geride bıraktığı ve gittikçe silikleşen anıları betimlemeye çalışmış.

Tuna kıyısında ayakkabılar

 

Togayand Gyula Pauer’in The Shoes On The Danube Bank (Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar) adlı eseri, Yahudi soykırımı sırasında Macaristan’da Tuna kıyısında kurşuna dizilmeden önce Yahudilerin çıkardıkları ayakkabıları betimliyor.Yağmur damlası

Ukraynalı sanatçı Nazar Bilyk’in Raindrop (Yağmur Damlası) adlı eseri Kiev’deki Fashion Park’ta görülebilir.

Bilinmeyen memur

Yüzölçümü az olsa da şehir heykelleri açısından zengin olan Reykjavik, İzlanda’da bulunan The Unknown Official (Bilinmeyen Resmi Görevli) adlı heykel 1993’te Magnús Tómasson tarafından bronz ve taştan yapılmış.

Duvarları aşmak

ABD, şehir heykelleri için bolca bütçe ayıran ülkelerden. Keith Jellum’un eseri Transcendence adını taşıyor. 3.3 metre uzunluğundaki somon balığı heykeli, bronzdan elle yapılmış. Portland, ABD’de bulunuyor.Mandela’ya saygı


Marco Cianfanelli’nin Nelson Mandela heykeli Güney Afrika’daki Howick kentinde, Mandela’nın 1962’de o zamanların ırk ayrımcı hükümetine bağlı güvenlik güçlerinde yakalandığı yolun üzerinde yer alıyor. Cultural Mechanics adlı sanat kurumu tarafından yaptırılmış.

Dijital balina

Digital Orca adlı eser, Vancouver belediyesi siparişiyle Douglas Coupland tarafından yapılmış.

Chicago’da bir fasulye


Anish Kapoor’un meşhur Cloud Gate eseri ‘fasulye’ takma adıyla da anılan 110 tonluk eliptik bir kütle. Chicago’nun ana meydanındaki heykel 20 metre uzunluğunda, 10 metre yükseliğinde.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz