20 fotoğrafta küresel turizmin yükselen yıldızı Kanada

Amerika kıtasının en Avrupai ülkesi Kanada, inanılmaz çeşitlilikteki doğal güzellikleri ve kaynaklarıyla düşük yoğunluklu ve eğitimli nüfusu sayesinde dünyanın en gelişmiş ve zengin ülkelerinden biri. Son yıllarda turizm endüstrisi için de yükselen coğrafyalardan biri haline gelen Kanada, başta ABD olmak üzere tüm dünyadan hem şehir hem de outdoor odaklı gezginleri kendisine çekiyor. Hızlı bir görsel kılavuz niyetine kısa açıklamalı 20 fotoğraflı galerimize göz atabilirsiniz.

Dawson’dan yaklaşık 90 dakika sürüş mesafesindeki Tombstone Parkı, güvenlik önlemleri almadan gidemeyeceğiniz bir vahşi yaşam alanı.

British Columbia‘daki Capilano asma köprüsü, Vancouver kent merkezinden bir kaç dakika uzakta. 1889’da yapılan köprü, 137 meters uzunluğunda ve Capilano Nehri’nin 70 metre üstünde.

Kanada’daki en küçük vilayet olan Prince Edward Adası, güzel plajları, taze ve çeşitli deniz ürünleri ve tarihi mimarisiyle dikkat çekiyor.

Kuzeybatı bölgesindeki (Northwest Territories) bu ulusal park, 1978’den beri UNESCO Dünya Mirası listesinde.Doğa manzaraları ve deniz ürünleri ağırlıklı mutfağıyla ünlü Peggy’s Cove, doğudaki Nova Scotia vilayetinin en popüler destinasyonlarından.

Alberta‘daki Banf Ulusal Parkı’nda bulunan Louise Gölü yazın su sporları kışın da buz sporları yapanları kendisine çekiyor.

Aysberg (buzul) izleme, Newfoundland ve Labrador vilayetindeki en popüler turistik faaliyetlerden biri. Açık bir günde, fotoğraftaki Avalon Yarımadası da dahil vilayetin neredeyse tüm kıyı şeridinden bu yaklaşık 10 bin yıllık buzullar izlenebiliyor.

Newfoundland ve Labrador vilayetindeki Fogo Adası, balıkçılık yapmayı sevenlerin mekanı. 18’inci yüzyılda yerleşimlerin başladığı adada bugün 11 köy bulunuyor.Niagara Şelaleleri, ABD tarafındaki kısmı kadar olmasa da, Kanada‘da da popüler bir destinasyon. Horseshoe Falls en çok fotoğraflanan bölümü.

Toronto‘nun en güzel gece manzarasına tanık olmak için belki de Ontario Gölü‘ne açılmak gerekir.

Saskatchewan vilayetinde 100 binden fazla göl var. Fotoğraftaki Otter Gölü, balıkçılık, kampçılık ve gün batımları için ideal varış noktalarından biri.

Jasper’da 2014’te açılan Glacier Skywalk, dünyanın en ünlü seyir teraslarından biri haline geldi.Montreal‘deki Notre Dame Bazilikası Kanada’daki en güzel kiliselerinden biri. İnşaatı 1891’de biten kilise ‘ulusal anıt’ statüsünde.

Kanada’nın en kuzey ucundaki Nunavut Bölgesi’nde yer alan Sirmilik Ulusal Parkı, Nisan ile Haziran ayları arasında en iyi buzul, fiyort ve nehir seyirlerini sunuyor..

19’uncu yüzyılın başlarında yapılan Rideau Kanalı, Kingston ile Ottawa arasında doğal ve yapay göller, nehirler ve kanallardan oluşan 202 kilometrelik bir su yolu. UNESCO Dünya Mirası listesinde.

Kanada’nın en ücra vilayetlerinden Yukon, ülkedeki üç federal bölgesinden en küçüğü. Eagle Plains, kuzey ışıklarını izlemek için en ideal yerlerden.Bir başka UNESCO Dünya Mirası… 17’inci yüzyılın başlarında kurulan Quebec kentinin eski şehir bölgesi, Kuzey Amerika’daki kolonyal yapılanmanın en güzel örneklerinden biri.

Fotoğraftaki Horstman Hut, Whistler Blackcomb Kayak Beldesi’nin bitişiğindeki Hortsman Buzulu’nun ön tarafında yer alıyor.

Atlantik Okyanusu’na bakan Fundy Körfezi, dünyada en yüksek gel-gitlere sahne olan bölgelerden biri. New Brunswick‘teki Hopewell Kayalıkları, bu haşin gel-gitlerin eseri.

Dünyanın kutup ayısı toplanma merkezi sayılan Churchill, aynı zamanda bu muhteşem ama çok tehlikeli yaratıklarla yakın temas kurabileceğiniz az sayıdaki yerleşimden biri.

Görseller: Canadian Tourism Commission

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz