Hafta içinde Sultanahmet‘te meydana gelen ve 10 Alman turistin hayatını kaybettiği patlamanın ardından Türkiye için yapılan tur rezervasyonlarının iptal edilmeye başladığı yolunda haberler verilmişti. Almanya Dışişleri Bakanlığı, bir süre önce, Güneydoğu Anadolu ve SuriyeIrak sınırını kapsayan bölgeler için, Alman vatandaşlarından ihtiyatlı davranmalarının istendiği bir uyarı yayınladı. Aynı uyarıda, İstanbul’daki metro istasyonları da yer aldı. Alman Seyahat Acenteleri Birliği ise Türkiye’nin, Alman turistler için cazibesini yitirmediğini söylüyor.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, geçen yıl Türkiye’de 5 milyondan fazla Alman’ın Türkiye’de tatil yaptığını açıklayan Alman Seyahat Acenteleri Birliği Sözcüsü Torsten Schafer, artan olaylar ve gerginliklerle birlikte, Alman yurttaşlarının tatil beldeleriyle bilgi edinme ihtiyacının arttığını dile getirdi.

Tur şirketlerinin Alman Dışişleri Bakanlığı’nın uyarılarına göre hareket ettiğini ifade eden Schafer, “Türkiye Almanların en sevdiği tatil ülkelerinden biri” dedi. Torsten Schafer, Ege ve  ile ilgili durumun her zaman olduğu gibi normal şekilde devam ettiğini ve her yıl Türkiye’de ortalama 4 milyon Alman vatandaşının tatil yaptığını ifade etti.

Alman turistler, Türkiye’de yaptırdıkları rezervasyonlarla ilgili olarak seyahat acentelerinden bilgi istiyor. Bu mevsimde Almanların çoğu Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih ettiği için İstanbul zaten fazla rağbet görmüyor. Türkiye, 2014 verilerine göre, İspanya ve İtalya’nın ardından Alman turistlerin en çok tercih ettiği üçüncü ülke.

(fotoğraf: “Blue mosque2” Xmort, CC BY-SA 3.0, Commons)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz