Karavanla seyahat bambaşka bir keyif. Türkiye’de pek yaygın ve mümkün olmasa da özellikle Batı ülkelerinde oldukça popüler bir tatil şekli; otel odalarına para vermeksizin mini bir evin konforunu yaşayarak mobil, özgürce ve programsız gezmek gibisi yoktur sanırız. Buna bir de son yıllarda büyük yatırımlar yapılan ve hızla gelişen sürücüsüz araç teknolojilerini entegre ettiğinizde ortaya nasıl bir seyahat şekli ve keyfi çıkardı acaba? Torontolu Aprilli Design Studio da buna kafa yormuş ve The Autonomous Travel Suite adını verdiği konsept “sürücüsüz otel odası” (ya da akıllı karavan) tasarımını yaratmış.

Beş kişiye kadar konuk (isterseniz “yolcu” da diyebilirsiniz) taşıyabilen mobil otel odaları, aynı bugünün motokaravanları (yada RV – recreational vehicle) gibi temel barınma ihtiyaçlarının hemen hepsini karşılayacak donanıma sahip. İçinde yataklar, mini bir tuvalet ve duş, masa ve mutfak bulunan araçlar şoför yerinden de tasarruf edilecek. Zira elektrikli araç olarak düşünülen modelin asıl ayırt edici özelliği elbette bir “sürücüsüz akıllı araç” olması.

Tasarım ofisinin hayal ettiği modelle özellikle çevre güzellikleri açısından zengin bölgelerde konuşlanmış oteller konuklarını bir kaç gece süren gezilere çıkarabilecek. Böylece konuklar her gün sabah ve akşam farklı manzara ve ortamların keyfine varabilecek. Mavi turu karada yaptığınızı, her gün farklı koylara karadan ulaşıp keyif yaptığınızı düşünün, öyle bir şey.
Tek şarjla 10 saate kadar yol yapabilen araç hem araç üzerinde hem de mobil veya yerleşik uygulamalarla programlanabilir olarak planlanıyor. Bu yılki Radical Innovation Award‘un da sahibi olan tasarım, fotoğraftaki gibi teknolojik mobil otel zincirlerinin doğmasına neden olur mu bilemeyiz ama fikir oldukça ilginç ve çekici görünüyor şimdilik.

Elbette tasarımın hayata geçirilebilmesi için çekici olmaktan çok daha fazlası, örneğin akıllı sürücüsüz araçların gidebileceği kontrollü yolların ve şarj istasyonlarının yayılması gibi aşamaların geçilmesi gerekiyor. Ancak bazı otel zincirleri, kısa süreli çevre turları veya dar bir bölgede alternatif konaklama seçenekleri için kendi mini sürücüsüz motokaravan filolarını oluşturmayı düşünebilir. tasarımın tanıtım videosunu aşağıda izleyip düş kurabilirsiniz. 🙂

Görseller ve video: Aprilli Design Studio

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz