Dünya çapında değişik markalar altında yüzlerce oteli bulunan dev Marriott International oteller grubu, devasa bir dijital hırsızlık olayıyla sarsıldı. ABD merkezli gruba bağlı Starwood Hotels zincirinin müşteri veritabanında kayıtlı 500 milyondan fazla misafirin kişisel bilgileri hacker’larca ele geçirildi. olay, etkilenen kişi sayısı bakımından 2013 ve 2014’teki Yahoo hack’lerinden sonra tarihin en büyük üçüncü kullanıcı bilgi hırsızlığı olarak kayıtlara geçti.

Marriott International’dan yapılan açıklamada, pek çok ünlü markayı bünyesinde barındıran Starwood grubunun veri tabanına korsanların yasadışı erişim sağladığı ve otelin 2014’ten 10 Eylül 2018 tarihine kadar misafir ettiği yaklaşık 500 milyon müşterinin bilgilerinin ele geçirildiği belirtildi. Veri hırsızlığından değişken derecelerde etkilenen Starwood markaları şöyle: W Hotels, Sheraton, Westin, St. Regis, The Luxury Collection, Le Meridien, Tribute Portfolio, Design Hotels, Four Points, Aloft, Element.

Ele geçirilen bilgiler otel müşterilerinin isimleri, posta adresleri, telefon numaraları, e-posta adresleri, pasaport numaraları, doğum tarihleri, cinsiyet bilgileri, Starwood Preferred Guest (SPG) sadakat programı bilgileri, otele giriş ve çıkış tarihlerini kapsıyor.

Marriott markalı otellerin müşteri veritabanı ve operasyon sistemi ayrı olduğu için, dijital hırsızlıktan Marriott markalı otellerde kalmış olan müşterilerin etkilenmediği söyleniyor. Şirket konuyla ilgili olarak ABD’deki ilgili emniyet yetkililerine başvuruların yapıldığını ve suçluların tespiti için işbirliği içinde olduklarını bildirdi. Ayrıca Starwood müşterilerine gelişmeleri aktarmak için de ayrı bir websitesi yayına alındı.

Marriott International, Starwood şirketini 2016’da 12,4 milyar dolara satın alarak dünyanın en büyük otel zincirinin sahibi olmuştu.

Kaynak: Marriott International

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz