İnsan hakları, özgürlükler, cinsiyet ve fırsat eşitliği açısından dünyanın en zayıf yönetimlerinden biri olan Suudi Arabistan Krallığı, turizm gelirlerini çeşitlendirmek amacıyla görece ‘daha serbest’ bir turizm bölgesi oluşturacak. The Red Sea Project (Kızıl Deniz Projesi) adı verilen ve ‘yarı-özerk’ yönetime sahip olacağı söylenen projenin ilk detayları Suudi veliaht prensi Muhammed bin Salman tarafından kamuoyuna açıklandı.

‘Uluslararası tatil ve konaklama standartları‘nın geçerli olacağı açıklanan Kızıl Deniz Projesi çerçevesinde ülkenin batı kıyısında 50 adacığı içine alan 34 bin kilometre karelik bir şerit alan yaratılarak yüzlerce lüks tesis, plaj, eğlence merkezi ve outdoor etkinlik alanları kurulacak. Tesisler birbirlerine ve çevredeki ilginç yer şekilleri ve tarihi ören yerlerine yollarla bağlanacak. 2019’da ilk inşaatların başlayacağı belirtilen proje kapsamında bölgeye özel bir havalimanı da yapılacak.
Dubai ve Mısır’a rakip

Yarı-özerk alanda Suudi Arabistan‘ın diğer bölgelerinde geçerli olan ‘şeriat’ yasalarının önemli bir bölümünün uygulanmayacağı belirtiliyor. Başlangıç finansmanı Suudi Kamu Yatırım Fonu (Public Investment Fund) tarafından karşılanacak olan projenin tanıtımında, bu yarı-özerk bölgenin ‘uluslararası standartlarla uyumlu yasalarla yönetileceği’ ifadeleri yer alıyor. Bu da elbette söz konusu bölgede, aynı Dubai’de olduğu gibi, kadınların bikiniyle denize girebileceği ve otellerde alkollü içki servis edileceği anlamına geliyor. Bölgeye giriş çıkışlarda vize de talep edilmeyecek.

The Red Sea Project dahilindeki tüm inşaatların çevreci ve sürdürülebilir teknolojiler kullanılarak yapılıp işletileceği ve çevredeki hayvan ve bitki örtüsünün korunması için ayrı bir bütçe ayrılacağı belirtiliyor.
Başlangıç finansmanını sağlayacak olan Suudi Kamu Yatırım Fonu, süreç içinde uluslararası yatırımcıları bölgeye çekmeye çalışacak. Projenin ilk etabının 2022 yılında bitirilmesi planlanıyor. 2035’e gelindiğinde yıllık ziyaretçi ayısının 1 milyona, yaratılan istihdamın ise 34 bine ulaşması hedefleniyor.

İlgilisi için Kızıl Deniz Projesi’ne ait tanıtım videosunu aşağıda paylaşıyoruz. Bazı proje detaylarının bulunduğu İngilizce infografiği de bu adreste görebilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz