Deneyimli gezginlerin çok iyi bildiği bir kuraldır, ziyaret ettiğiniz ülkenin yasalarını ve hoşgörü sınırlarını zorlamamak; henüz küresel seyahate yeni yeni alışmaya başlayan Çinli turistlerin de düşe kalka öğrendiği bir kural! Son ‘düşme’ vakası Almanya‘nın başkenti Berlin’de yaşandı ve densiz iki Çinli turist Reichstag önünde Nazi selamı verince tutuklandı.

Almanya Parlamentosu’nu da kapsayan Reichstag binasına, pek çok ‘tur’ turisti gibi, uğrayıp fotoğraf çekmek isteyen 36 ve 49 yaşlarındaki iki Çinli turist, birbirlerini fotoğraflarken şekil olsun diye Nazi selamı verince alandaki polislerce göz altına alındı.

Haklarında yasadışı örgülere ait sembolleri kullanma suçuyla işlem başlatılan iki turist 500’er euro kefaletle serbest bırakıldı. Turistlerin yüklü bir para cezasıyla kurtulabileceği gibi 3 yıla kadar hapis cezası da alabileceği belirtiliyor. Ancak bir polis temsilcisi, turistlerin yargılanma öncesinde ülkelerine dönebileceğini, bir ceza verilmesi durumunda da bunun büyük ihtimalle ödenen kefalete denk bir para cezası olacağını söyledi.

Almanya’da nefret söylemi ve eylemleri, ırkçı, ayrımcı ve aşırı dinci söylem ve hareketler, Nazizm ve Hitler’le alakalı övücü ve sembolize edici işaret ve sözler kullanmak, çok sert yasalarla yasaklanmış durumda ve bu yasaları ihlal edenler ciddi cezalara çarptırılıyorlar. İkinci Dünya Savaşı’nın ertesinde yürürlüğe konan söz konusu yasalar, zaman içinde aşırı dincilik ve cinsiyetçilik gibi farklı faşizm ve ayrımcılık türleri de dahil edilerek daha da genişletildi.

İlginizi çekebilir:

https://gezzio.com/video-goruntu-110-yil-once-berlin/

2017’ye başka ülkede girmek isteyen Türklerin ilk tercihi Almanya

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz