Kamusal binalar pek çok nedenle terk edilebiliyor. Bunlar arasında savaş, yolsuzluk, yıkım, sağlık, ihtiyacın ortadan kalması, yenilenme vs. gibi nedenlerle artık terk edilmiş veya yenilenme sürecinde olan havalimanları da var elbette. Görüntü itibarıyla en ilginç ve bazen de ürpertici olan, özellikle fotoğrafçıların bayıldığı 12 tanesini aşağıda sıraladık:

Berlin Templehof, Almanya


Berlin’in yeni havalimanının inşaatı 2006’da başlamıştı. Ancak 2012’de açılacağı söylenen havalimanının yapımı kısa yürüyen merdivenler, hatalı yangın dedektörleri vs. gibi sebeplerle çok kez ertelendi. Maliyeti 6 milyar dolara çıkan ve bugün neredeyse terk edilmiş gibi görünen havalimanının ne zaman açılacağı hala meçhul.

Castellón–Costa Azahar Airport, İspanya


Valensiya yakınlarında Mart 2011’de ‘açılan’ havalimanı uzun yıllar hiç bir uçağı ağırlamadı. Şu sıralar bir iki güncellemesen sonra bazı Ryanair seferleri buraya yapılıyor ancak hala tam anlamıyla işlevsel bir havalimanı değil. Yapılmasında ön ayak olan yerel politikacı Carlos Fabra, vergi kaçırmak ve yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma altında.

Yasser Arafat International Airport, Filistin


ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton tarafından 1998’de kurdelesi kesilerek açılan Yasser Arafat International Airport, bir yılda 700 binden fazla yolcuyu ağırlıyordu. Aralık 2001’de İsrail ordusu havalimanının radar istasyonunu ve kontrol kulesini bombalayarak havalimanını işlevsiz hale getirdi. Kısa süre sonra da pistleri tahrip etti.

Ciudad Real, İspanya


Madrid’in güneyindeki Ciudad Real Airport, 20082de açılmış, dört yıl sonra da iflas ederek kapanmıştı. Yapımı 1.2 milyar dolara mal olan havalimanı, daha sonra 33 milyon dolara bir emlak yatırımcısına satıldı.


Davis-Monthan Air Force Base, ABD


Tucson, Arizona’daki Davis-Monthan Air Force Base, başlarda dev bir uçuş eğitim sahası olarak planlanmıştı. Zamanla eğitmler başka tesislere kaydı, Davis Monthan Üssü de ABD devletine ait ıskartaya çıkan 4 binden fazla hava aracının park edildiği bir uçak mezarlığına dönüştürüldü.

Ellinikon International Airport, Yunanistan


Atina’nın 60 yıl boyunca tek havalimanıydı Ellinikon. Yunanistan’ın 2004 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapma hazırlıkları sırasında açılan Athens International Airport, onun yerini aldı ve Ellinikon da mülteci kampı olarak kullaılmaya başladı. Pek yakında yatırımılara satılarak bir tatil kompleksine dönüştürülmesi planlanıyor.

Stapleton International Airport, ABD


Stapleton International Airport, 1929-1995 yılları arasında Denver, Colorado’ya hizmet etti. Yerini Denver International’a bırakan havalimanının bugün restoran olarak kullanılan kontrol kulesi hariç çoğu binası yıkıldı.

Kai Tak International Airport, Hong Kong


1925-1998 yılları arasında Hong Kong’un ana havalimanı olan Kai Tak International, faaliyette olduğu yıllarda iniş ve kalkışı en zor olan havalimanlarının başında geliyordu. Bugün kente Hong Kong International Airport hizmet ediyor, eski havalimanı sahası da emlak projeleri için değerlendiriliyor.


Nicosia International Airport, Kıbrıs


Bir zamanlar Kıbrıs’ın ana havalimanı olarak faaliyet gösteren Nicosia International Airport, 1974’teki Barış harekatı ertesinde oluşturulan, Birleşmiş Milletler kontrolündeki yasaklı bölge içinde kaldı.

Floyd Bennett Field, ABD


Brooklyn’deki tarihi havalimanı bugün banliyö kampçılığı, kano ve açık hava sporları için bir dinlence sahası olarak kullanılıyor.

Montreal Mirabel Airport, Kanada


Montreal Mirabel 1975’te büyük umutlarla açılmıştı. Ancak şehre uzaklığının neden olduğu zaman ve para kaybı yolcuların şikayetlerine yol açıyordu. Bugün sadece test sahası olarak kullanılıyor.

RAF Binbrook, Bşrleşik Krallık


Çok savaşlar gören havalimanı, İkinci Dünya savaşı’ndan sonra NATO bünyesinde ABD Hava Üssü olarak kullanılmak üzere kiralandı. 1994’te Birleşik Krallık hükümetine iade edilen havalimanı artık kullanılmıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz