Silikon vadisinin son zamanlardaki en çarpıcı başarı hikayelerinden olan yolculuk paylaşımı uygulaması Uber, pek yakında 2,1 milyar dolarlık yeni bir yatırım alabilir. Bloomberg’ün duyurduğu söylenti doğru çıkar da yatırım gerçekleşirse, Uber’in değerlemesi sadece rakiplerini değil dünyadaki 120 ülkenin ekonomisini de geride bırakacak. Hali hazırdaki 50 milyar dolarlık değeriyle dünyada halka açık olmayan en değerli teknoloji girişimi olan Uber‘in yeni yatırımla birlikte piyasa değerini 62.5 milyar dolara çıkarması bekleniyor.

Firma özellikle Uzakdoğu‘daki rakiplerine karşı gücünü artırmak için agresif bir büyüme planı yapıyor. Sadece Çin‘de 1 milyar dolarlık harcamayı gözden çıkaran uygulamanın ülkedeki en büyük rakibi Didi Kuaidi. Didi Kuaidi ile beraber Hindistan‘ın Ola‘sı ve Singapur‘un GrabTaxi‘si de Uber’e sadece yerel marketlerde değil dünya çapında bir rakip olabilmek için onun ABD‘deki rakibi Lyft ile güç birliği yapma kararı aldı. Bu güç birliğine ve Uber’e karşı agresif hamlelerine rağmen Lyft şu anki piyasa değerinin 10 milyar dolar olduğunu iddia ediyor. Fakat ekonomistler yılın ilk yarısında 127 milyon dolar zarar eden firmanın değerinin daha düşük olduğunu düşünüyor.

San Francisco, Kaliforniya kökenli Uber 5 yıldan bu yana hizmet veriyor ve ulaştığı değer şimdiden Twitter‘ı, General Motors‘u aştı, hatta Paraguay, Lüksemburg gibi ülkelerin ekonomisinin önüne geçerek, 194 ülkenin arasında 74’üncü sıraya geldi. Bilgi için, Lüksemburg’ın 2013 yılı gayrısafi milli hasılası 60 milyar doların biraz üzerinde!

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz