Online seyahat portalı Expedia ile tüketici araştırma şirketi Future Foundation‘ın birlikte gerçekleştirdiği araştırmada Y neslinin seyahat alışkanlıklarına dair veriler derlendi. Araştırmada Y nesli (1980’ler-erken 2000’ler), X neslini (1960-1980’ler) ve baby boomer’lar (1945-1960) karşılaştırıldı. Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, ABD, Çin, Avustralya, Brezilya ve Güney Kore’den 1000’er katılımcı bu yıl Mart ayında anketi cevapladı.

Y nesli daha gösterişçi ama daha ürkek

Expedia Genel Müdür Yardımcısı Gary Morrison, araştırmanın sonucunun pazarlama uzmanları için Y nesline erişmek açısından önemini vurguluyor. Business Insider’da yayınlanan araştırmaya göre, Y neslinin neredeyse yarısı (yüzde 43) paylaştıkları seyahat fotoğraflarına yorum yapılmasının, gittikleri yerin otantik kültürünü keşfetmekten daha önemli veya aynı oranda önemli olduğunu söyledi. Baby-boomer’larda ise bu oran yalnızca yüzde 16. Yani Y nesli daha gösterişçi.

Yanda arkadaşlar ve aile olmadan, yabancı bir kültürün içine daha fazla girmek mümkün olsa da tek başına seyahat neredeyse hiçbir dönem popüler bir tercih olmadı. Ancak Y nesli bu konuda önceki nesillerden daha çekingen. Yalnız başına seyahat Y neslinin yüzde 43’ünün gözünü korkuturken, baby boomer’ların yalnızca yüzde 32’si, X neslinin yüzde 33’ü böyle düşünüyor.

Bu daha az maceracı olmaya başladığımız anlamına mı geliyor? Morrison “Bence bu daha az maceracı olmaya başladığımız anlamına gelmiyor ama riskten kaçınma eğilimi büyüyor. Birçok insan seyahatten bir keşif deneyimi olarak keyif alıyor. Bu da gittiği yeri bilmemek, keşfetmek anlamına geliyor ama Y nesli daha farklı. Görünüşe bakılırsa Y nesli gidecekleri yer hakkında olabildiğince bilgilendirilmek istiyor” diyor.

Morrison, Expedia’nın bu yüzden sanal gerçekliğe yatırım yaptığını söylüyor. Böylece, tüketiciler seyahat etmeden önce gidecekleri yeri daha iyi tecrübe edebilecekler.

Kişisel veri paylaşmaktan kaçınmıyorlar

Bir online seyahat acentasının daha iyi sonuç alabilmek için kişisel verilerinizi kullanmasına izin verir miydiniz? Sorusuna baby-boomer’lar yüzde 57, X Jenerasyonu yüzde 69, Y Jenerasyonu ise yüzde 77 ile cevap veriyor. Yani Y jenerasyonu daha doğru tavsiyeler için kişisel veri paylaşımına daha yatkın.

Gidecekleri yeri sosyal medya belirliyor

Y Neslinin önemli bir kısmı “otantik” bir tecrübe yerine online ortamdaki fotoğraflara daha çok önem veriyor. “Sosyal medyadaki kişiler tarafından koyulan tatil fotoğrafları benim tatilde nereye gideceğimi belirliyor” diyenlerin sadece yüzde 16’sı baby-boomer ve yüzde 29’u X jenerasyonuyken, bunu diyen Y jenerasyonu oranı yüzde 42. Aynı şekilde kendi paylaştıkları fotoğrafların sağlayacağı etkileşim bile kararlarına etki ediyor.

Sosyal medya şüphesiz ki Y jenerasyonu için çok önemli, hatta o kadar önemli ki seyahat tercihlerini büyük oranda belirliyor. Seyahat şirketleri de Y jenerasyonu bilinmeyenden daha fazla korktukça ve “çevrimiçindeki imajlarına” daha çok önem verdikçe onlara adapte olmaya çalışıyor.

(fotoğraf: Lee Thompson, Bored Panda)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz