ABD’nin Hawaii eyaletini bir tatil cenneti olarak değil de yaşayacağı yer olarak görmeyi kim istemez ki? Hawaii’nin öğretmen atamalarındaki 1600 kişilik kadro açığına bakınca görülüyor ki Amerika’nın popüler tatil destinasyonu söz konusu çalışmak ve yaşamak olduğunda pek de popüler değil. Sonbaharda başlayacak yeni ders yılı öncesinde bu açığı kapatmak isteyen yetkililer şimdiden bu soruna bir çare aramaya başladı.

Yahoo Travel’ın haberine göre, Hawaii Öğretmenler Birliği Başkanı Corey Rosenlee nedense ülkede Hawaii’nin en fazla iş devri olan eyalet olduğunu, buraya gelen öğretmenlerin kısa bir süre sonra daha fazla kalamayacaklarını söyleyip ayrıldığını ve yerlerine yenilerinin arandığını ve bu kısırdöngünün yıllardır sürdüğünü dile getirdi.

Bu haberin fotoğraflarına bakınca Hawaii’de kalmak istememeyi anlamak da zorlansak da bu doğa cennetinde öğretmenlik karşılığında yılda 56 bin dolar gelir elde edileceğini ve özel eğitim, ortaokul matematiği ve ortaokul fen bilimleri dersleri öğretmenlerinin 6 bin dolar daha bonus kazanacağını da not düşelim.

Herhangi bir şekilde denklik kurup ABD’de öğretmenlik yapabilecek yetkinlikte olanlar için sahilde palmiye gölgesinde bir hamakta uzanıp ders planı hazırlama şansı ve ayrıntılı bilgiler Hawaii Eyaleti Eğitim Departmanı’nın internet sitesine yapılacak başvurudan geçiyor.

(fotoğraf: Maui, Hawaii, Jawed Karim, Commons, Wikimedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz