The Open Book (açık kitap) İskoçya’daki Wigtown’da bir kitapçı. İlk bakışta benzerlerinden hiçbir farkı olmayan bu mekanı farklı kılan özelliği ise üst katındaki Airbnb dairesi. Bu dairenin gecelik Airbnb bedeli sadece 42 dolar, fakat 42 dolar vermek burada kalmak için yeterli değil aynı zamanda aynı bir kitapçı gibi birkaç günlük de olsa mekanın işletmesini devralıyorlar.

Sahile yakın sakin bir kitapçıda çalışmanın hayalini kuranlara istediklerini verebilmek amacıyla yola çıkan proje iki yıldır başarıyla sürüyor. Hem kitap kurtlarını hem de gezginlere hitap eden The Open Book’ta amatör kitapçılara haftalık 40 saatlik bir mesai ile birlikte laptop bilgisayar, ücretsiz kablosuz internet bağlantısı ve Wigtown’u keşfetmek için bir de bisiklet tahsis ediliyor.

Dünyanın ilk ve tek kitapçı tatilini sunan mekanın Airbnb sayfasından rezervasyon yapmak ve detaylı bilgi almak mümkün. Bu arada tek başına bir mekanın yükünü taşımaktan çekinenler için kitapçıda çalışan yerli gönüllüler olduğunu ve misafirlere ellerinden geldiğince yardımcı olduklarını da hatırlatmakta fayda var.

Proje kar amaçlı olmadığı için, The Wigtown Festival Company’nin desteklediği The Open Book’tan kazanılan tüm para projenin işlemeye devam edebilmesi için gerekli maliyetlere harcanıyor. Kalma ücreti de o yüzden sadece bu masrafları içeriyor.

İskoçya’nın güney batı kıyısında yer alan ve ülkenin milli kitapçı kasabası unvanının sahibi Wigtown’da 1000 kişi yaşıyor ancak 10 adet kitapçı bulunuyor.

Open Book AirbnbTheOpenBook2 TheOpenBook3 TheOpenBook4 TheOpenBook5

(fotoğraflar: My Modern Net)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz