İngilizce her ne kadar ortak dil olsa ve neredeyse dünyanın her yerinde gezginlerin işini kolaylaştırsa da hâlâ İngilizce’nin bilinmediği birçok coğrafya var. Özellikle sırt çantasını alıp seyahate çıkma alışkanlığı olanların sıkça karşılaştığı bu sorunu gidermek için bir tişört tasarlandı. IconSpeak adlı uluslararası 40 sembolden oluşan çevirmen tişört adeta kendine ait bir dile sahip. Turistlerin veya gezginlerin yerli dilin varlığına ihtiyaç duymadan temel ihtiyaçlarını karşılamasını amaçlayan tişörtün fikir babası normalde masa başı işlerde çalışan üç İsviçreli: George, Steven ve Florian.

Vietnam seyahatleri sırasında dil bariyerine çarpan üçlü sürekli toprağa, kağıda, haritaya bir şeyler çizerek dertlerini anlatmaya çalışmış ve bu sırada “keşke yanımızda en önemli ihtiyaçlarımızı anlatmaya yarayacak sembollerden oluşan bir set olsaydı ve gerektiğinde onu gösterebilseydik” demişler. Not defterlerini çıkarıp en çok ihtiyaç duydukları şeyleri listelemeye başlamışlar. Sonunda sadece kendilerinin değil yola düşen herkesin olmazsa olmaz ihtiyaçlarına yönelik o set, bu tişörte dönüşmüş.

travel-shirt-iconspeak-world-15

IconSpeak adlı yeni ve sadece sembollerden oluşan bir dil yaratan tişörtlerin farklı renkleri, hatta ihtiyaca yönelik olarak kollu ve kolsuz, kadın ve erkek versiyonları da bulunuyor. Otel, ulaşım, yemek, doktor, Wi-Fi, tuvalet tişörtte ifade edilen 40 temel ihtiyaçtan sadece birkaçı…

Tasarımcıların amacı sadece gerekli olanı üretmek ve tüm dünyanın anlayabileceği bir ikon dili geliştirmek. Bu fikrin yavaş yavaş gerçekleşmeye başlamasıyla da şimdiden gurur duyuyorlar.

Kelimelere ihtiyacı minimuma indiren tişörtler https://iconspeak.world adresinde satılıyor ve Türkiye’ye de teslimat yapılıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz