En garip görünüşlü, zeki ve enerjik köpek ırklarından olan dachshund (dakhund veya sosis köpek) artık kendi müzesine sahip. Almanya‘nın Bavyera eyaletindeki Passau şehrinde açılan dachshund müzesinde, eyaletin sembolü sayılan ve neredeyse bir kültürel ikon haline gelen dachshund ırkına odaklı, sanat eserleri ve oyuncaklar da dahil, 4 bin 500’den fazla nesne bulunuyor.

Dackelmuseum 25 yıldır bu köpek ırkına ait bilgi ve nesneleri toplayan iki meraklı tarafından oluşturulmuş. Kurucuları, Passau şehrinin Residenzplatz semtinde yer alan müzenin dachshubdlara ait en geniş koleksiyona sahip olduğu iddiasında. Koleksiyonda sosis köpek hayranı Pablo Picasso, Albert Einstein, Abraham Lincoln gibi ünlü şahsiyetlere ait fotoğraf ve nesneler de var.

İlk kez 16’ıncı yüzyılda Almanya’da porsuk avı için yetiştirildiği düşünülen dachshundlar, uygun vücut yapısına ve toprağı sürekli kazma güdüsüne sahip. İnatçı, zeki ve oyuncu olduğu bilinen ırk, apartman yaşamına da kolay uyum gösteriyor. Waldi adı verilen sembolik bir dachsund Bavyera’nın başkeni Münih’te 1972’de yapılan Olimpiyat Oyunları’nın resmi sembolüydü.

Deutsche Welle’nin Dackelmuseum’u konu alan videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Seyyah köpeğin en büyük tutkusu doğa sporları

Tavuğuyla dünyayı gezen adam!

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz