Kamboçya‘nın hatta Güney Asya‘nın en en popüler tarihi alanı Angkor Vat tarafına giderseniz kıyafetlerinize sahip çıkın çünkü komplekste çıplak selfie çekmek yasaklandı. “Böyle bir uyarıya gerek var mı?” diyorsanız, cevap kesinlikle “Evet”.

Kamboçya‘nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış Angkor Vat her ne kadar fotoğraftaki ana tapınakla anılsa da çevresinde birçok diğer tapınak ve tarihi yapıyı barındıran 14 kilometreye yayılmış geniş bir alan. Geçtiğimiz kış buraya gelip buradaki kutsal bir tapınakta pantolonlarını indiren Arizona‘lı iki kız kardeş gözaltına alındı, 250 dolar para cezasına çarptırıldı ve 4 yıl boyunca ülkeye girmeleri yasaklandı. Üstelik, Lonely Planet’in haberine göre, bir tapınağın mahremiyetine yakışmayacak şekilde davranan sadece onlar değildi. Çıplak selfie çekenler, keşişlerle birlikte fotoğraf çekmeye çalışanlar bile oldu.

Angkor Vat yöneticileri yaşanan bu vakalar nedeniyle yeni düzenlemelere ve kısıtlamalara gitti ancak bu kez kurallar biraz fazla sıkı, özellikle Siem Reap‘in sıcak ve nemli iklimi düşünülürse… Yeni kurallara göre ziyaretçiler omuzlarını ve dizlerini kapatmak zorunda yani kısa şortlar, kolsuz tişörtlerle gelenler komplekse sokulmayacak.

2012’den bu yana çocuklara yiyecek, para veya sigara vermek zaten yasaktı. Bunların yanında anıtlara tırmanmak, dokunmak ve yüksek sesle spiritüel ortamı bozmak ve izin almadan keşişlerle fotoğraf çekmek de yasaklandı.

Yeni kısıtlamalar afişler ve Youtube videolarıyla turistlere duyuruluyor.

(fotoğraf: “Angkor Wat”, Bjørn Christian Tørrissen, GFDL, Commons)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz