Avrupa ile Avustralya arasındaki ilk tarifeli aktarmasız uçuş gerçekleşti

aktarmasız uçuş en güvenli havayolu

Avustralya’nın Perth kentinden cumartesi günü kalkan, Qantas Airlines‘a ait Boeing 787-9 Dreamliner yolcu uçağı, 17 saat 20 dakika süren bir uçuştan sonra Londra’ya bu sabah erken saatlerde indi. Avrupa ile Avustralya arasında açılan yeni hat, dünyada aktarmasız uçulan en uzun süreli ikinci sivil ticari tarifeli hat ünvanını da kazandı.

Qantas QF9 uçuş numaralı Boeing 787-9, 14,498km uçuş mesafeli aktarmasız  hatta business, premium economy ve economy olmak üzere üç sınıfta toplam 200 yolcu ve 16 kabin uçuş görevlisini taşıdı. Boeing 747‘lere göre iki kat daha tasarruflu olan 787-9, aynı zamanda yolcular için uzun yolculuğu tahammül edilesi kılınan ekstra iklimlendirme, üst düzey ses yalıtımı, ek servis ve eğlence sistemleriyle donatıldı.

Bu denli uzun süren uçuşlarda yolcu memnuniyetini artırmayı isteyen Qantas, Sydney Üniversitesi‘yle de anlaşarak, kabul eden yolcuların uçuş sırasındaki uyku ve aktivite verilerini kaydetti. Aynı zamanda kabine yerleştirilen özel ekipmanla yolcuların hidrasyon düzeyleri, ruh halleri ve yemek yeme düzenleri izlendi.

Avustralya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Qantas, Londra-Perth dışında uzun süreli yeni tarifeli hatları da bu yıl içinde başlatmayı planlıyor. Üç yıldır üst üste dünyanın en güvenli havayolu şirketi seçilen Qantas’ın 17 saat 20 dakikalık Londra-Perth uçuşu,  17 saat 40 dakikalık Auckland-Doha hattından sonra bugün dünyada aktarmasız uçulan en uzun ikinci hat oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın en güvenli havayolu şirketleri

Türk Hava Yolları, “Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi” ünvanını Lufthansa’ya kaptırdı

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz